بیست‌وهفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران آغاز شد

تهران- ایرنا- بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد تا هنرمندان جوان از فردا (دوشنبه، ۲۴ شهریور) با حضور در نرم‌افزار جشنواره با استادان کارگاه کار خلق آثار خود را شروع کنند.

کارگاه های آنلاین جشنواره عصر یکشنبه ۲۳ شهریور آغاز به کار کرد و هنرمندان جوان از دوشنبه صبح می توانند با حضور در نرم افزار جشنواره با استادان کارگاه کار خلق آثار خود را شروع کنند.
هادی مظفری رییس جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با اشاره به آنلاین (مجازی) بودن این دوره از جشنواره گفت: سلامت هنرمندان جوان و استادان برای ما اهمیت داشت و با این حال نباید جشنواره تعطیل می شد. بنابراین بهترین راه این بود که کارگاه های هنری را به صورت مجازی برگزار کنیم.
مدیرکل هنرهای تجسمی ادامه داد: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، فارغ از جنبه جشنواره ای، اهمیت آموزشی و کشف استعداد دارد. استادان کارگاه و داوران در جلسات بررسی آثار رسیده به جشنواره، بهترین استعدادها را برای شرکت در کارگاه ها انتخاب می کنند. از این رو این دوره از جشنواره نیز مانند گذشته، استعدادهای هنرهای تجسمی را به جامعه هنری معرفی می کند.

برگزار نکردن این دوره از جشنواره، تسلیم محض در برابر خطر بود

رضوان صادق دبیر بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در بخشی از پیام خود برای  این دوره از جشنواره نوشت: به‌رغم همه خطرهایی که پیش روست، برگزار نکردن این دوره از جشنواره برای ما به نوعی تسلیم شدگی محض در برابر خطر بود.

بخشی از خطر را استادان گرانقدر به جان خریدند تا جوانان شجاع این مرز و بوم این بار نه در استانی خاص و نه در کنار همدیگر، بلکه هر یک در خانه خود و با بیشترین فاصله اجتماعی، در این آوردگاه سالانه که جشنواره نامش نهاده ایم، شرکت کنند. تا نشان دهند در بدترین شرایط هم زنجیره این دوست داشتنی ترین جشنواره ملی هم گسسته نخواهد شد.

جان جوانان به کیمیای امید جوشان است

سید مجتبی حسینی  مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخشی از پیام خود برای جوانان آرزوی آموختن از این رویداد کرد و نوشت: خوشحالم که جان جوانان این سرزمین به کیمیای امید جوشان است و بر آنند تا نقش امروز را با الهام از این وعده­ ناگزیر که «فان مع العسر یسرا» به فردا بسپرند. آرزومندم این دوره از جشنواره، تمرین مدارا و مسابقه‌ مداومت باشد که هنر به هیچ بهانه، متوقف نمی‌­گردد. 

پذیرفته شدگان نهایی مرحله کارگاهی بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران ۱۹ شهریور معرفی شدند که در این میان ۱۴۹ نفر در ۱۰ رشته هنرهای تجسمی در مرحله نهایی برای حضور در کارگاه های این دوره پذیرفته شدند.

در این دوره از جشنواره ۱۵ نفر در بخش ارتباطات تصویری (پوستر)، ۱۷ هنرمند در قسمت تصویرسازی، ۱۵ نفر در بخش خوشنویسی (نستعلیق)، ۱۸ نفر در بخش طراحی و همین تعداد در قسمت عکاسی، ۱۱ هنرمند در رشته کاریکاتور (کارتون)، ۱۴ نفر مجسمه، ۲۳ نفر در بخش نقاشی، ۱۲ نفر نگارگری و شش نفر در رشته هنرهای جدید انتخاب شدند.

۱۴۹ نفربرای حضور در مرحله کارگاهی از ۲۶ استان انتخاب شدند که بیشترین سهم از آن هنرمندان جوان تهرانی است و به ترتیب اصفهان، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و... در مراحل بعدی است.

بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری رضوان صادق زاده نقاش و استاد دانشگاه در رشته های دهگانه هنرهای تجسمی از روز دوشنبه ۲۴ شهریور تا چهارشنبه ۲۸ شهریور برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =