معاون بنیاد شهید بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ضمن حمایت از برنامه جمعیت «حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» برای دیدار با خانواده شهدا و جانبازان گفت: تشکل‌ها و گروه‌های فرهنگی باید برای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک کنند.

به گزارش ایرنا، در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس، جمعی از اعضای تشکل ایثارگری «جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» امروز یکشنبه با سردار یعقوب سلیمانی، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید دیدار کردند.

سردار یعقوب سلیمانی در این نشست افزود: در بخش فرهنگی مباحث بسیاری وجود دارد و در زمینه اسناد، راهبرد، طرح و اندیشه ورزی کارهایی صورت گرفته است اما در این باره به اقدمات عملیاتی نیازمندیم و باید به صورت میدانی وارد عرصه های فرهنگی شویم. یکی از ظرفیت هایی که به فعالیت های فرهنگی استمرار می بخشد، تشکل ها، مردم و جمعیت های مختلف هستد. هر حرکتی که جریان ساز می شود و پیامد و نتیجه دارد، مردم پشت آن هستند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار کرد: تشکل ها باید برای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک کنند. در زمینه ایده، قانون و راهبرد مشکلی نداریم اما باید نگاهمان به داخل باشد و اقداماتی که صورت می گیرد در تداوم هم بوده و هم پوشانی داشته باشند. علاوه بر آن تفاهم نامه ها نیز باید جامع بوده و بخشی نگر نباشند. معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید برای توسعه فعالیت های ورزشی جامعه ایثارگری مشکلی ندارد. مساله دیگر، مباحث آموزشی است. بنیاد شهید سالانه بودجه ای را به تحصیل و شهریه دانشجویان اختصاص می دهد. اگر بودجه ای را به محتوا اختصاص دهیم و دانش آموزان را برای کنکور آماده تر کنیم، تحول ایجاد کرده ایم.

تولید بسته آموزشی برای دانش آموزان جامعه ایثارگری

اسدالله ترکاشوند، دبیرکل جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار نیز با اشاره به برنامه های این تشکل ایثارگری گفت: جمعیت «حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» سال ۱۳۹۲ تشکیل شد و دو هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین پیگیری مطالبات فرهنگی جامعه ایثارگری را در اساس نامه خود قرار داد. در سال های گذشته برنامه گردهمایی با مشارکت بنیاد شهید و امورایثارگران را برگزار می کردیم اما امسال به دلیل شیوع کرونا برنامه دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران شاخص و آسایشگاهی را در نظر گرفته ایم.

وی افزود: در جمعیت ما، موسسه ای آموزشی و فنی و حرفه ای حضور دارد که بسته های آموزشی برای پایه راهنمایی و دبیرستان با حضور اساتید برجسته کشوری تولید کرده است. ما می توانیم این بسته ها را در اختیار معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید قرار دهیم تا این بسته ها را تکثیر کرده و در اختیار دانش آموزان جامعه ایثارگری قرار دهد.

ترکاشوند یادآور شد: بعداز پایان جنگ تحمیلی بیشتر به مطالبه معیشتی ایثارگران پرداختیم و زمینه های فرهنگی نادیده گرفته شد. به طورکلی کار عملی و بنیادی کامل برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صورت نگرفته و نسل و سوم و چهارم انقلاب با این فرهنگ تاحدودی بیگانه اند که باید به این مساله توجه شود.

طرح «شهاب شاهد»  

عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر نیز در ادامه جلسه با بیان این که مرکز دانش پژوهان بنیاد شهید در حوزه نخبگان برنامه های مختلفی را طراحی کرده است، اظهار کرد: در طرح «شهاب شاهد»   با تقویت و شناسایی افرادی که نزدیک به کنکور هستند می توان آن ها را به فضاهای بهتری سوق داد. استفاده از توان اجرایی نیز از دیگر اولویت های ماست. برای نمونه اجرای «طرح سپاس» توسط تشکل ها انجام می شود. دیدار هر روز با خانواده شهدا برکات زیادی دارد و زمانی که نگاه مردمی و تشکلی باشد، اثر آن نیز بیشتر خواهد بود. بنیاد شهید می تواند در اجرای این طرح کنار تشکل ها باشد و بخش نظارتی را پیش برد.

تغییر نگاه جامعه به جامعه ایثارگری با کمک تشکل ها

اعضای «جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» در ادامه این دیدار همچنین به بیان دیدگاه های خود پرداختند. منصور نم نم، رئیس هیئت جانبازان و معلولین تهران و عضو این تشکل ایثارگری گفت: بعد ازجنگ تحمیلی بیشتر به مسائل مادی و معیشتی خانواده ایثارگران توجه شد و متاسفانه مردم تا حدودی نسبت به این خدمات بدبین شدند که تشکل ها وظیفه دارند با کمک بنیاد شهید این نگاه را تغییر دهند. موضوع دیگر بی توجهی به ورزش جانبازان است که نگاه ویژه این در حوزه وجود ندارد.

حمید بهمنی از خبرنگاران با سابقه و جانباز نیز پس از بیان فعالیت های رسانه ای که انجام داده است، گفت: بنده افتخار دارم به صورت رایگان ۲۸۵۰ دقیقه برنامه با همکاری بنیاد شهید تولید کنم. ما در دوران دفاع مقدس هشت سال جنگیدیم اما از دانشگاه فرهنگی فاصله گرفتیم و نتوانستیم سنگر فرهنگ را گسترش دهیم. در بخش رسانه ای هم به خوبی عمل نکرده ایم. در حال حاضر شبکه های خارجی معاند از طریق گوشی های همراه آموزش خبرنگاری می دهند اما ما در این زمینه کاری انجام نداده ایم.

محمدحسن قادری، پیشکسوت ورزش و عضو «جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» اظهار کرد: جامعه ایثارگری از نظر جسمی و روحی آسیب دیده است که ورزش می تواند به نشاط آنها کمک کند. باید کمیته تخصصی در این زمینه شکل بگیرد تا کارهای ورزشی برای جانبازان به روز و بهینه شود. در شرایط فعلی باید برنامه های ورزشی منطبق با شرایط کرونایی باشد.

محمد آقامیرزایی از اعضای «جمعیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار» نیز بیان کرد: بنده در زمینه آموزشی فعالیت داشته و حدود ۸۰ محصول تولید کرده ام. ما حاضر هستیم حق تکثیر این محصولات را به بنیاد شهید بدهیم تا این بسته های آموزشی بین دانش آموزان خانواده های ایثارگر و همچنین مناطق محروم توزیع شود. این بسته ها برای پایه هفتم تا دوازدهم در چهار رشته تحصیلی تولید شده و مورد تایید وزارت آموزش و پروش است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha