هنرمندان سرمایه‌های واقعی جامعه هستند

مهاباد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: برخی افراد سازه‌های شهری مانند آسمان‌خراش، اتوبان و پُل را مظهر تمدن و سرمایه می‌دانند اما هنرمندان و اصحاب قلم و اندیشه سرمایه‌های واقعی هر جامعه هستند.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری روز یکشنبه در حاشیه دیدار با هنرمندان شهرستان مهاباد اظهار داشت: بسیاری از سازه‌های شهر که با هزینه‌های زیادی احداث شده‌اند که به مرور زمان فرسوده می‌شود و باید سازه‌های جدیدی جایگزین آنها شود اما هنرمندان اصحاب قلم و اندیشه با ممارست و تلاش خود در جامعه از چنان جایگاهی برخوردارند که جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: هنرمندان با خلق آثار هنری و انتزاعی، خوراک فکری برای جامعه تولید می‌کنند و پویایی و سرزندگی را به جامعه می‌بخشند و برای زنده‌نگهداشتن جامعه مفید و موثر هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: هنرمندان مانند کتاب‌های بزرگ پر رمز و راز هستند و مطالب آنان پس از سال‌ها مورد مطالعه و تحقیق دیگران قرار می‌گیرد در حالی که تنها تعداد اندکی از افراد به ژرفای وجود هنرمندان پی می‌برند.

حجت‌الاسلام خدایاری با اشاره به مقوله فرهنگ نیز افزود: فرهنگ در جامعه ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که بخش‌های زیادی از اقتصاد، سیاست و بخش‌های دیگر جامعه از مقوله فرهنگ متاثر است.

وی اضافه کرد: اگر در جامعه‌ای فرهنگ ارتقا پیدا کند سایر بخش‌های جامعه نیز به تبعیت آن، تقویت شده و مشکلات کمتری دامن‌گیر آن خواهد شد.

وی اظهار داشت: فرهنگ برای اعتلای جامعه مانند اکسیژن برای موجودات است و اگر فرهنگ تضعیف شود سایر ارکان جامعه نیز رو به زوال خواهند بود از اینرو لازم است همواره قدردان هنرمندان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: نسل جوان امروز باید هنرمندان پیشکسوت را سرمشق و سرلوحه زندگی خود قرار دهند و با مطالعه آثار و زندگی ادیبان و هنرمندان، آینده هنری جامعه ما را رقم بزنند.

قدردانی از هنرمندان یک وظیفه عمومی است

فرماندار مهاباد نیز در این دیدار اظهار داشت: دیدار و دلجویی از هنرمندان و قدردانی از آنان یک وظیفه عمومی است و علاوه بر مسوولان، مردم نیز باید در این امر مشارکت داشته باشند.

ایرج شجاعی افزود: هنرمندان شب‌ها و روزهای گرانبهای عمر خود را صرف خلق آثار هنری می‌کنند تا بتوانند با آن دردی از دردهای جامعه را مداوا کنند و این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به نقش هنرمندان در اعتلای فرهنگ جامعه اظهار داشت: جامعه‌ای که در آن هنرمندان مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، فرهنگ بیشتر رشد می‌کند و افراد زیادی در راستای هنر گام بر می‌دارند.

فرماندار مهاباد در خصوص سابقه هنری این شهر نیز گفت: در مهاباد از قدیم‌الایام انسان‌های هنرمند و شاعران نامی و مشهوری مانند ماموستا "هه‌ژار"، ماموستا "هیمن" و "وفایی" زندگی کردند و این شهر مهد ادب و هنر بوده است.

وی اضافه کرد: یکی از مشخصه‌های مهم هنرمندان و شاعران مهاباد، مردمی بودن آنان است و به همین دلیل در طول تاریخ هنرمندان این شهر در بین اقشار مختلف مردم از جایگاه والایی برخوردار بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به شهرستان مهاباد با "سیدمحمد صمدی" مولف و تاریخ‌نگار و "قاسم مویدزاده" شاعر مهابادی دیدار کرد و از خانواده مرحوم "سلیمان محمدیان" مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد که هفته قبل دارفانی را وداع گفت دلجویی کرد.

در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی با هنرمندان مهابادی "ایراج شجاعی" فرماندار این شهرستان، "ارشد هناره" مدیر برنامه و بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، "سیامک جوانبخت" مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و جمعی از خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری این شهرستان نیز حضور داشتند.

اهدای کتاب هنرمندان مهابادی به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، قرائت شعر به زبان‌های کُردی و فارسی و گرفتن عکس یادگاری از حاشیه‌های زیبای این دیدار بود.

سیدمحمد صمدی متولد سال ۱۳۲۹ در شهرستان مهاباد است که بازنشسته اداره آموزش و پرورش این شهر است و از سال ۱۳۵۲ همکاری خود را با هفته‌نامه‌ها و مطبوعات مختلف آغاز کرده و هم اکنون دارای چندین مقاله و تالیف علمی و ادبی در زمینه‌های مختلف است که مهمترین کتاب وی به نام "تاریخ مهاباد" چاپ شده است.

قاسم مویدزاده متخلص به "هه‌لو" از شاعران مشهور و معاصر مهاباد است که چندین دهه در زمینه سرودن اشعار کُردی و فارسی فعالیت دارد و اثر شعری وی به نام "برووسکه" چاپ و منتشر شده است.

استاد "هه‌لو" یکی از اعضای فعال انجمن ادبی مهاباد بوده و چندین اثر شعری وی با توجه به وزن عروضی و واج‌آرایی خاصی که دارد توسط هنرمندان این شهرستان به ترانه تبدیل شده است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =