شرط و شروط نبیه بری برای مشارکت در دولت جدید لبنان

تهران-ایرنا- نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که در صورت عدم واگذاری کرسی وزارت دارایی به جنبش امل و حزب‌الله، این دو حزب شیعی در دولت آتی مشارکت نخواهند کرد.

به گزارش شبکه خبری المیادین، بری در این تماس،‌ موضع جنبش امل و حزب‌الله لبنان را در خصوص مشارکت در دولت بعدی اعلام کرد و گفت در صورتی که کرسی وزارت دارایی در اختیار آن‌ها نباشد، در دولت جدید مشارکت نخواهند کرد.

دفتر رسانه‌ای بری در بیانیه‌ای افزود: مشکل در تشکیل دولت با فرانسوی‌ها نیست بلکه مشکل از داخل است.

در این بیانیه آمده است: عنوان واحدی برای دولت درنظر گرفته شده و آن هم داشتن صلاحیت در ازای عدم انتساب به حزب و عدم وابستگی پارلمانی است. ما همچنین به مصطفی ادیب نخست‌وزیر مکلف هم اعلام کردیم که آماده همکاری در هر چیزی که باعث ثبات لبنان شود،‌ هستیم.

بری ادامه داد: در خصوص تشکیل دولت جدید ما شاهد دستورالعمل‌هایی برای وزارتخانه‌ها و خط‌ونشان کشیدن‌هایی از خارج لبنان و نیز عدم آغاز رایزنی‌ها و گفت‌وگوها در این زمینه هستیم. ما به ادیب ابلاغ کردیم که با این وضع، تمایلی برای شرکت در دولت آینده نداریم.

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی دو وزیر سابق لبنانی وابسته به حزب‌الله به نام های علی حسن خلیل و یوسف فنیانوس را در فهرست لیست سیاه تروریسم قرار داده است.

از سوی دیگر جبران باسیل رئیس جریان ملی آزاد لبنان نیز ساعاتی قبل در کنفرانس مطبوعاتی گفت:‌برخی طرف‌ها به دنبال تخریب طرح فرانسه برای لبنان هستند. برخی هم می‌خواهند قانون اساسی را زیرپا بگذارند و به بهانه طرح ارائه شده فرانسه، دستاوردهای سیاسی کسب کنند. 

وی تاکید کرد که جریان ملی آزاد ملی تمایلی برای مشارکت در دولت آتی ندارد اما خود را برای معرفی کاندیدی برای پست رئیس‌جمهوری آماده می‌کند.

بنابر اعلام رسانه‌های لبنانی، پیش‌نویس پیشنهاد مصطفی ادیب نخست‌وزیر مکلف برای تشکیل دولت آینده که شامل ۱۴ وزیر است، آماده است و طی هفته جاری آن را به میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان ارائه خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =