کمک‌های پزشکی ایران برای مقابله با کرونا تحویل قرقیزستان شد

تهران- ایرنا- دومین محموله کمک های انسانی و پزشکی ایران برای مقابله با کووید – ۱۹ روز گذشته توسط سفارت ایران تحویل مقامات قرقیزستان شد.

به گزارش ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان با اعلام این مطلب افزود: محموله کمک های ایران شامل تجهیزات پزشکی از جمله ونتیلاتور، دماسنج و پالس اکسیمتر (اکسیژن سنج)، تست های پی‌سی‌آر (PCR) و کیت هایی برای آزمایش ای‌آی‌اِی (EIA) است.

کمک‌های بشردوستانه توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست طرف قرقیزی ارائه شد. این کمک ها در مراسم رسمی و با حضور «جنت بیشن‌اف» رئیس کمسیون مشترک بین قرقیزستان و ایران و وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان، «قالیس بیک شادیخانوف» قائم مقام وزارت بهداشت جمهوری قرقیزستان و «نورلان عبدالرحمانف» معاون وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان از سوی طرف قرقیزی و «سعید خرازی» سفیر ایران و کارمندان سفارت ایران از سوی طرف ایرانی تحویل داده شد.

شادیخانف در ابتدای مراسم اظهار داشت: امروز تمام کشورهای جهان با شیوع کرونا مبارزه می‌کنند و در این زمان جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار به قرقیزستان کمک می‌کند. اینجانب از طرف وزارت بهداشت و مردم قرقیزستان از تلاش سفارت و دولت ایران تشکر می‌کنم.

وی افزود: قرقیزستان در محموله نخست لباس‌ محافظتی، ماسک‌، مواد ضدعفونی‌کننده، داروها و دیگر لوازم پزشکی دریافت کرده بود و امروز دستگاه تنفس مصنوعی، ۲۵ دستگاه اندازه‌گیری فشار و کشش، ۲۵ پالس اکسیمتر، کیت‌ تشخیص ویروس کرونا، دارو و دیگر تجهیزات به بیشکک رسید. 

این مقام تصریح کرد: کمک بشردوستانه ایران برای ما بسیار ارزشمند است و دارو و تجهیزات برای درمان شهروندان قرقیزستان مبتلا به کرونا به کار برده خواهد شد. کمک ایران حتما تأثیر مثبتی در توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف به خصوص بهداشت و درمان خواهد داشت. 

در ادامه سعید خرازی طی سخنانی اظهار داشت: از ارسال دومین کمک بشردوستانه از جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان خوشحال هستیم.همینطور که می‌بینید جمهوری ایران امروز با دو ویروس خطرناک مبارزه می‌کند که ویروس اول تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی و ویروس دوم نیز ویروس کرونا است.

سفیر ایران خاطر نشان کرد: علیرغم همه مشکلات و فشارها مانند تشدید شیوع کرونا در داخل ایران، ما ارسال کمک بشردوستانه برای تأمین نیازهای مردم قرقیزستان را وظیفه خود دانسته‌ایم. 

خرازی افزود: محموله قبلی از سوی خراسان رضوی ۳ ماه پیش به قرقیزستان ارسال شد و اکنون از طرف معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری این کمک بشردوستانه ارسال شده است.

سفیر ایران ادامه داد: همینطور که مقام وزارت بهداشت قرقیز اشاره کرد تمام دستگاه‌ها و تجهیزات که امروز وارد قرقیزستان شده به دست جوانان نیرومند جمهوری اسلامی ایران در شرکت‌ها و بنیادهای داخلی تولید شده است. 
وی تصریح کرد: امیدواریم که مبتلایان به کرونا در قرقیزستان با استفاده از این داروها و تجهیزات مداوا شوند و به آغوش خانواده خود برگردند. 

خرازی افزود: ما در کنار ارسال این کمک‌های بشردوستانه با مقامات قرقیز در حال مذاکره برای صادرات دارو و دستگاه‌های تولید شده در ایران به قرقیزستان هستیم و امیدواریم که در آینده در بازار دارو و تجهیزات پزشکی قرقیزستان تولیدات ایرانی نیز بخشی را به خود اختصاص دهند.

این مقام ایرانی اظهار داشت: ما بارها گفتیم که ایران علاقه‌مند به همکاری سودمند و متقابل است و مردمان دو کشور از این همکاری سود خواهند برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =