۲۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84037574
۰ نفر

برچسب‌ها

 لاوروف: تحریم های غرب را بی پاسخ نمی‌گذاریم

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: کشورش تحریم‌های غرب علیه روسیه در مساله مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالان دولت را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

«سرگئی لاوروف» روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه یک که در برنامه «مسکو، کرملین وپوتین» پخش شد، گفت: فعلا باید منتظر باشیم و ببینیم تحریم های جدید چگونه خواهد بود. بدیهی است که واکنش نشان می دهیم. 

وزیر مشاور در امور اروپا در دولت آلمان روز سه شنبه هفته گذشته گفت: آلمان همه گزینه‌ها را برای تحریم‌های احتمالی علیه روسیه به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه مورد توجه قرار خواهد داد.

«میخائیل روث» وزیر مشاور آلمان در امور اروپا خاطرنشان کرد: تمام جوانب  مسمویت ناوالنی را بررسی خواهیم کرد. 

روث که در زمان حاضر کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، تصریح کرد: هر پاسخی باید در نتیجه گفت‌وگوها و با هماهنگی نزدیک با اروپا صورت گیرد. 

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه تحریم ها را بدون پاسخ گذاشتن اقدام درستی نخواهد بود، اظهار کرد: از نقطه نظر قوانین دیپلماسی چنین اقدامی صحیح نیست. علاوه بر آن روسیه می خواهد تاثیر منفی ساختارهای غربی و اروپایی و سازمان های غیردولتی متعدد را بر کشور ما (روسیه) و کشورهای متحد کاهش دهد.

لاوروف گفت: روسیه این واکنش را در ماجرای تحریم های غربی فرا گرفت که تا مدتی پیش از حوادث اوکراین و برگزاری همه پرسی در منطقه کریمه آغاز شد 

  وی ادامه داد: این روند را دولت اوباما پس از آنکه ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان سیا وارد روسیه شد، آغاز کرد زیرا او را بخاطر اینکه قوانین ایالات متحده آمریکا را نقض کرده بود تحت تعقیب قرار داده بودند اما اسنودن اقدامات کاملا غیرقانونی و تبهکارانه سازمان های آمریکا را افشا کرد.

الکسی ناوالنی سه هفته پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =