کشاورزان کاشانی متناسب با شرایط بارندگی پاییز کشت کنند

کاشان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی کاشان گفت: بارش‌های پاییز پیش‌رو در این شهرستان به خاطر کمتر از حد طبیعی پیش‌بینی می‌شود تا زمستان ادامه داشته باشد که ضروی است کشاورزان متناسب به این شرایط کشت کنند.

به گزارش ایرنا، عباس ارغوانی روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان از جهاد کشاورزی خواست این مهم اطلاع‌رسانی شود تا کشاورزان منطقه برای کشت پاییزه بر اساس شرایط بارندگی در این فصل اقدام کنند.

وی تشریح کرد: اگر کشاورزان کشت زیادی انجام دهند، مجبور به استفاده از ذخیره آب می‌شوند و در تابستان با مشکل کم‌آبی روبه‌رو خواهند شد.

رئیس اداره هواشناسی کاشان بیان کرد: با توجه به اینکه بارش‌ها در فصل زمستان تعدیل می‌شود، ناهنجاری مثبت دما به وجود خواهد آمد و در نتیجه بارش برف موثری هم نخواهیم داشت.

وی افزود: شیوع بیماری کووید- ۱۹، کاهش بارش‌ها، افزایش دما و همچنین وقوع خشکسالی در این منطقه موجب افزایش مصرف آب خواهد شد که صرفه‌جویی و مصرف بهینه آن نیازمند مدیریت است.

ارغوانی گفت: سال رزاعی جاری نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد و به نسبت بلند مدت ۴۸ درصد افزایش بارندگی داشتیم که با توجه به افزایش دما در تابستان و تبخیر و تعرقی که ایجاد شده، در عمل این افزایش بارش‌ها چشمگیر نبوده است.

علی‌اکبر مرتضایی، فرماندار ویژه کاشان نیز در ادامه ساماندهی چاه‌های آب در مزرعه کرسون را خواستار شد و اضافه کرد: باتوجه به اینکه هم اکنون آب آشامیدنی اهالی مزرعه از چاه‌ها تامین می‌شود، مدیر امور آب ضمن تشکیل کارگروه ویژه و بررسی موضوع با هماهنگی مقام‌های قضایی نسبت به پلمب چاه‌های غیرمجاز در این مزرعه اقدام کند.

ساماندهی وضعیت آب‌ انبارها و تشکیل کمیته روابط عمومی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان از جمله مصوبه‌های این نشست بود.

بنابر اعلام اداره هواشناسی کاشان، مجموع بارش‌ها در سال زراعی گذشته در این شهرستان (۹۸- ۹۷) ۱۵۴.۴ میلی‌متر بود.

در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه در کاشان وجود دارد و بیش از ۱۰ هزار خانوار در بخش کشاورزی این شهرستان فعالیت می‌کنند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =