بانک‌های استان مرکزی در جذب اعتبارات اشتغالزایی اهتمام بیشتری داشته باشند

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: بانک‌های استان در جذب اعتبارات با هدف ایجاد اشتغال بیشتر، اهتمام جدی داشته باشند تا استان از فرصت ایجاد شده در سرمایه گذاری مطلوب بهره کافی را ببرد.

سعید فرخی روز یکشنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی افزود: فاصله استان مرکزی با سایر استان‌ها در جذب اعتبارات تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه زیاد است و برخی استان‌ها چند برابر موفق به جذب شده‌اند که ادامه این روند برای آینده استان مناسب نیست.

وی اظهار داشت: ۵۱۸ میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه در حوزه صنعت و معدن استان تصویب شده که هشت درصد معادل ۴۴ میلیارد تومان به طرح‌های ثابت تعلق گرفته و بیشتر تمایل بانک‌ها به سرمایه در گردش است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: بانک ملی استان در تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه نه مصوبه و نه پرداختی داشته است در حالی که بانک آینده به عنوان یک بانک خصوصی از پنج طرح مصوب چهار مورد معرفی داشته است.

فرخی افزود: عملکرد بانک‌های استان از نظر پرداخت شدن تسهیلات مطلوب نیست زیرا تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه تنها راهی است که به اشتغال و رونق تولید کمک می‌کند.

وی اظهار داشت: در حوزه بانک کشاورزی از ۸۹۴ میلیارد تومان تسهیلات معرفی شده به بانک، فقط ۱۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و بانک توسعه تعاون نیز با ۵۰ میلیارد تومان معرفی شده به بانک فقط ۲۰ درصد پرداختی داشته که قابل قبول نیست و در فرصت باقی مانده باید جبران شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: ۱۴۷ میلیارد تومان مجموع اعتبارات ابلاغی به جهاد کشاورزی استان برای ۳۷۵ طرح بوده است که یک هزار و ۳۱ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

آنجفی افزود: ۶۷ طرح از مجموع ۳۷۵ طرح مصوب به بانک‌ها معرفی شده‌اند که ۲۴ میلیارد تومان عقد قرارد داد شده و ۲۳ میلیارد تومان نیز پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: از ۴۲۶ میلیارد تومان طرح ارسالی، ۲۰۶ طرح گلخانه‌ای به بانک‌های استان معرفی شده‌اند.

یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت استان مرکزی در ۱۲ شهرستان استان ساکن هستند.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادرتخصصی کشور، بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =