آذربایجان‌شرقی توان صادرات ۱۰ هزار تن سیب زمینی را دارد

تبریز-ایرنا- رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی گفت: این استان توان صادرات افزون بر ۱۰ هزار تن محصول سیب زمینی به کشورهای منطقه و همسایه را دارد.

یوسف داوودی در دیدار با رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ضمن تاکید بر پیگیری این مهم، افزود: اجرای این برنامه جهت جلوگیری از کاهش قیمت این محصول در بازارهای داخلی و جلوگیری از زیان کشاورزان و تولیدکنندگان ضروری است و باید در سریع ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد.

وی اظهار داشت: اکنون که در فصل برداشت محصولات کشاورزی قرار داریم، محصولی مانند سیب زمینی با تولید مازاد مصرف روبرو است که با هزینه قابل توجهی تولید شده و در حال حاضر کشاورزان مجبور هستند با قیمت پایین به بازار مصرف عرضه کنند، در حالی که هزینه تولید این محصول برای کشاورز بالاتر از قیمت بازار است.

داوودی ادامه داد: در این زمینه و با موافقت جهادکشاورزی آذربایجان شرقی مقرر شد قراردادی بین این سازمان و اتاق بازرگانی تبریز منعقد شود که در آن ۱۰ هزار تن از این محصول توسط اتاق بازرگانی خریداری و به کشورهای همسایه صادر شود که گامی مهم و موثر تلقی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد روند صادرات محصول سیب زمینی محدود به این قرارداد نباشد و در آینده شاهد صادرات بیشتر این محصول و دیگر محصولات از آذربایجان شرقی به کشورهای منطقه باشیم.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود نهاده های دام و طیور به خصوص سویا و ذرت در استان آذربایجان شرقی، گفت: به تازگی حدود چهار میلیون تن سویا وارد کشور شده که سهم آذربایجان شرقی معادل پنج هزار تن است و در صورت عدم کفایت این میزان، سازمان جهاد کشاورزی در نظر دارد شیوه واردات نهاده های دامی را هم‌چون گذشته از سر گیرد، چون این محصول خوراک اصلی مرغداری ها بوده و بدون آن امکان تولید مرغ و جوجه وجود نخواهد داشت.

وی یادآور شد: طی روزهای اخیر مقدار  ۱۲ هزار تن محصول ذرت وارد آذربایجان شرقی شده است که در صورت اتمام آن، نیازمند خرید و واردات دوباره این محصول هستیم تا نیاز مرغداران و دامداران از این طریق تامین شود.

داوودی درباره روند افزایشی قیمت گوشت سفید و قرمز نیز گفت: برای کاهش قیمت این فرآورده های دامی و توسعه بخش دامداری کشور به جای واردات سالیانه گوشت و نهاده به مبلغ ۱۴ میلیارد دلار از کشورهای دیگر، پیشنهاد کرده‌ایم که گوشت مورد نیاز کشور از دامداران داخلی و از طریق اتحادیه ها خریداری و ذخیره شود.

وی از واردات گوشت قرمز و گوشت سفید از ۲۳ کشور جهان به ایران خبر داد و افزود: این واردات که با دلار انجام می شود هزینه زیادی برای کشور و مردم دارد، اما برای کاهش این هزینه دو پیشنهاد ارائه شده است که عبارتند از اینکه خرید محصولات گوشتی و پروتئینی در یارانه نقدی مردم گنجانده شود که این طرح در کمیسیون کشاورزی مجلس تایید و به دولت ارسال شده و اکنون در مراحل پایانی اجرایی خود قرار دارد.

داوودی ادامه داد: پیشنهاد دوم برای کاهش هزینه گوشت این است که به جای خرید از ۲۳ کشور مختلف که حتی برخی همسایه نیز محسوب نمی شوند، از دامداران داخلی و توسط اتحادیه دامداران تهیه شود که در این صورت هم قیمت گوشت پایین می آید و هم دامداران کشور می توانند خود را تقویت کنند و فروش محصولات خود را افزایش دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =