دفاع از عنوان قهرمانی لالیگا، چالش جدید زیزو؛ رئال آخرین بار ۳۰ سال پیش این کار را کرد

تهران- ایرنا- هیچ‌کدام از سرمربیان رئال مادرید در سه دهه اخیر موفق نشده‌اند تا از عنوان قهرمانی لالیگا دفاع کنند؛ رئالی‌ها در این برهه یک بار به این مهم دست یافته‌اند البته با سرمربی‌های متفاوت و حالا با چالش جدید پیش روی زیدان آشنا شوید.

به گزارش ایرنا، «زین الدین زیدان» با فتح پیاپی عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آن هم نه دوبار بلکه سه بار، به افتخاری دست یافته است که تاکنون هیچ سرمربی موفق به دستیابی به آن نشده است. آخرین تیمی که موفق به کسب چنین افتخاری شد، نام لیگ قهرمانان همچنان جام باشگاه‌ها بود و آن تیم تیمی نبود جز اینترمیلان تحت هدایت «آریگو ساکی» در سال ۱۹۹۰.

و حالا زیزو روی نیمکت رئال چالش جدیدی پیش رو دارد؛ دفاع از عنوان قهرمانی لالیگا.

از آخرین باری که آخرین مربی رئال توانسته به طور پیاپی از عنوان قهرمانی لیگ رئال دفاع کند، سه دهه می‌گذرد و این کار توسط «لئو بین‌هاکر» انجام شد؛ کسی که تیم تحت هدایتش در سال‌های ۱۹۸۷، ۸۸ و ۸۹ قهرمان لالیگا شد؛ این دومین، سومین و چهارمین قهرمانی از پنج قهرمانی آن نسل رئال به رهبری «امیلیو بوتراگوئنو» بود.

از آن زمان و با گذشت ۳۰ سال، رئالی‌ها تنها یک بار موفق شدند از عنوان قهرمانی خود در لایلگا دفاع کنند که به سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بازمی‌گردد و آن هم تحت هدایت دو سرمربی متفاوت.

تیم تحت هدایت «فابیو کاپلو» در سال ۲۰۰۷ قهرمان لالیگا شد و سال بعد از آن که به لالیگای «تامودازو» معروف شد، «برند شوستر» کهکشانی‌ها را به عنوان قهرمانی پیاپی لالیگا رساند و تونل افتخار بارسلونا در برنابئو نیز بخشی از آن تامودازو بود.

در ۳۳ فصل پیش از آن، رئال موفق شده بود ۱۷ بار از عنوان قهرمانی خود دفاع کند؛ در دهه ۱۹۶۰، سفیدپوشان مادرید تحت هدایت «میگوئل مونوز» به قهرمانی یک سال در میان عادت کردند؛ کسی که رئال را به ۶ قهرمانی لیگ رساند. پنج قهرمانی از این ۶ بار متوالی بود؛ از فصل ۱۹۶--۶۱ تا فصل ۱۹۶--۶۵ و سپس سه بار دیگر در فصل ۱۹۶--۶۷ تا ۱۹۶۸ – ۶۹.

اتلتیکومادرید که در فصل ۱۹۶--۶۶ قهرمان لالیگا شد، تنها تیمی بود که توانست رکورد رئال را بشکند.

جدا از دستاوردهای مونوز و بین‌هاکر، تنها دو سرمربی دیگر رئال به طور متوالی قهرمان لالیگا شده است؛ «میلیان ملیانیچ» (۱۹۷۴-۷۵ و ۱۹۷۵-۷۶) و «لوئیس مالونی» (۱۹۷۷-۷۸ و ۱۹۷۸-۷۹).

زیدان علاوه بر این در نظر دارد تا از سرمربی که دستیار وی بود، یعنی «ویسنته دل‌بوسکه» از حیث دومین مربی با بیشترین بازی روی نیمکت رئال، پیشی بگیرد.

زیدان فصل گذشته از مورینیو (۱۷۸)، مالونی (۱۸۰) و بین هاکر (۱۹۷) سبقت گرفت و در دیدار برابر ایبار به رکورد ۲۰۰ حضور روی نیمکت کهکشانی‌ها دست یافت و هم اکنون با رکورد ۲۴۶ بازی دل بوسکه ۳۵ بازی فاصله دارد هرچند زیزو با رکورد ۶۰۵ بازی مونوز در جریان حضور ۱۵ ساله در کسوت سرمربی کهکشانی‌ها کیلومترها فاصله دارد.

تنها حوزه‌ای که هیچ سرمربی موفق نشده است از آن حیث به زیدان برسد، سرعت کسب جام توسط مرد فرانسوی است؛ زیدان در دوران سرمربیگری خود، سه بار لیگ قهرمانان، دو بار لالیگا، دو بار جام باشگاه‌های جهان، دو بار سوپرجام اروپا و دو بار سوپرجام اسپانیا را تصاحب کرده است که به طور میانگین برابر است با هر ۱۹ بازی یک جام!!

سوای از کلکسیون گسترده افتخارات و جام‌های زیدان، کوپا دل ری همواره از دست مرد فرانسوی گریزان بوده است؛ در دو فصلی که او هدایت رئال را از نیمه‌های فصل برعهده گرفت، این تیم پیش‌تر از جام حذفی اسپانیا حذف شده بود و در سه نسخه بعدی، مادریدی‌ها در یک چهارم به دست سلتاویگو، لگانس و رئال سوسیداد حذف شدند؛ کوپادل‌ری در دوران فوتبالی نیز از دستان زیدان گریزان بوده است؛ او هرگز در دوران پنج ساله حضور در سانتیاگوبرنابئو موفق به فتح جام حذفی اسپانیا نشد؛ زیدان عضو همان تیمی بود که در یکصدمین سالروز برپایی جام حذفی در سال ۲۰۰۲، در فینال به دیپورتیوو لاکرونیا باخت و دو سال بعد نیز در سال ۲۰۰۴ مغلوب زاراگوزا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =