۷۰ میلیارد ریال برای تکمیل و توسعه امامزادگان ابرکوه نیاز است

یزد - ایرنا - رییس اداره اوقاف و امور خیریه ابرکوه با بیان اینکه برای طرح توسعه و تکمیل امامزادگان(ع) این شهرستان ، ۷۰ میلیارد ریال بودجه نیاز است از افراد خیر و بانیان وقف خواست با کمک های نقدی ، غیرنقدی و نذورات خود این اداره را در این مورد کمک کنند.

ابوالفضل زمانی عصر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی( ایرنا ) از امامزادگان احمد(ع) ، حمیده خاتون ، عباس بن علی (ع) ، شهیدان (ع) ، امامزاده سیداحمد و سید محمود (ع) و منزلگاه امام رضا (ع)به عنوان بقاع متبرکه شهرستان نام برد.

وی اظهار کرد : طرح توسعه عمرانی امامزاده حمیده خاتون دختر موسی بن جعفر (ع ) روستای اسفندآباد بخش بهمن در دست اجرا است و  یکسال گذشته تاکنون قدمعلی شمس  یکی از خیران منطقه ۲۷ میلیارد ریال برای این طرح کمک کرده است.

این مسوول همچنین خاطرنشان کرد: درآمد موقوفه ها در اجرای نیات واقفان خیراندیش صرف مجالس روضه‌خوانی ، عزاداری سیدالشهدا (ع) ، امور قرآنی ، فرهنگی دینی ، اجتماعی و خیریه می‌شود.

وی بابیان اینکه  ۵۵ درصد درآمد موقوفه های شهرستان به برگزاری مجالس روضه‌خوانی و عزاداری ائمه اظهار اختصاص دارد ، ادامه داد: امسال در ایام محرم ۲۸۰ میلیون ریال با مشارکت مردمی برای مجالس روضه خوانی هزینه شده است.

ثبت چهار وقف جدید درابرکوه

رییس اوقاف و امور خیریه ابرکوه از ثبت چهار وقف جدید در نیمه نخست سال ۹۸ در این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای احیاء سنته حسنه وقف ، طرح های توسعه مسجد ، خانه عالم ، مدرسه علمیه خواهران کوثر، مجتمع فرهنگی و مذهبی  به ارزش هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال وقف شده است.

وی با اشاره به اینکه شناسایی و احیای موقوفه و پاسداشت میراث گذشتگان از مهمترین مأموریت و رویکرد اوقاف است ، تصریح کرد: یکی از ماندگارترین و با دوام ترین کارها وقف است.

زمانی یادآور شد : ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و مهدوی، ازدواج و اشتغال جوانان ، کمک هزینه جهیزیه، علم و فناوری و وقف برای بیماری های خاص و حوزه سلامت از جمله نیازهای روز جامعه است.

وی ، برنامه ریزی برای اجرای برنامه های فرهنگی از جمله آرامش بهاری ، یاس نبوی ، ضیافت الهی ، مهر تحصیلی، نشاط معنوی ، بصیرت عاشورایی در اماکن مذهبی و بقاع متبرکه را از جمله برنامه های فرهنگی دانست که در جامعه تاثیرگذار است .

افزایش رقبه ها به هزار و ۱۰۰ مورد

زمانی اضافه کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت دستورالعمل های مسایل بهداشتی امسال حدود ۲۰۰ برنامه شامل تعزیه خوانی ، سوگواره بصیرت عاشورایی، روضه خوانی در محافل روباز مذهبی ، رهروان زینبی و در بقاع متبرکه این شهرستان اجرا شده است .

رییس اوقاف و امور خیریه ابرکوه همچنین خاطرنشان کرد: با رعایت پروتکل بهداشتی در طرح نشاط معنوی طرح اوقات فراغت تابستان در امامزادگان و فضای مجازی با شرکت ۲۵۰ دانش آموز برگزار شد، شرکت کنندگان در زمینه‌های قرآن، احکام، آداب اجتماعی و شناخت فضای مجازی آموزش‌های لازم را فرار گرفتند.

وی ادامه داد: در۶ سال اخیر تعداد رقبه های این شهرستان از۷۰۰ مورد هم اکنون به هزار و ۱۰۰ رقبه با موضوعات روز جامعه توسط واقفان و خیران رسیده است.

زمانی با بیان اینکه درآمد موقوفه‌ها در زمینه‌های فرهنگی، دینی، اجتماعی و خیریه هزینه می‌شود ، مجموع موقوفه های  ابرکوه را ۳۲۹ فقره ذکر کرد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز( یکشنبه) گفت: با فوت ۱۲۸ بیمار کرونایی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افرادی که جان خود را از دست داده اند به ۲۳ هزار و ۱۵۷ نفر رسید و ۲۸ استان در شرایط  قرمز یا هشدار کرونا قرار دارد.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر۲۳ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد ۹۵۶ نفر بستری شده اند که  با این حساب، مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۴۰۲ هزار و ۲۹ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت:  تاکنون ۳۴۶ هزار و ۲۴۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۷۹۱ نفر تحت مراقبت قرار دارند که تاکنون سه میلیون و ۵۵۹ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ نیز در کشور انجام شده است.

وی با اعلام اینکه همچنان ۱۳ استان در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار کرونا قرار دارد، افزود: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارد.

به گفته وی همچنین شرایط در آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، مرکزی ، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در حالت هشدار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =