۱۳۷۰ تَن در قم برای بار دوم به کرونا مبتلا شدند

قم - ایرنا - رئیس علوم پزشکی قم با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۰ تَن با تشخیص احتمالی و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند گفت: یکهزار و ۳۷۰ تَن از بهبود یافتگان کرونا در قم برای بار دوم به این بیماری مبتلا شدند.

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی علوم پزشکی قم محمد رضا قدیر در تبیین آخرین وضعیت کووید ۱۹ در قم اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته و منتهی به بیست و سوم شهریور ماه ۸۱ تَن در بخش های درمانی قم تحت نظر اورژانس بیمارستان بستری شدند.

وی با اشاره به ترخیص ۴۸ تَن از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند افزود: در حال حاضر ۵۱۴ تَن مشکوک به کرونا در بیمارستان ها بستری می باشند که حال ۹۶ تَن آنها وخیم است.

وی همچنین بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته پنج تَن که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود جان خود را از دست دادند.

قدیر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد آزمایش های کرونا در قم مثبت می شود افزود: نرخ آزمایش های مثبت کرونا در قم در خردادماه ۱۰ درصد بود.

رئیس علوم پزشکی با تاکید بر اینکه با برگزاری هر گونه تجمعی مخالف هستیم گفت: نانوایی ها و مجتمع های تجاری کمترین رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند.

وی افزود: شاهد یک خیزش در میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در قم هستیم که این خیزش به دنبال تجمع ها، تعطیلی ها و مسافرت ها در دو هفته قبل شکل گرفت.به هیچ عنوان کروناترسی نمی کنیم، واقعیت ها را به مردم می گوییم و معتقدیم که مردم باید همه واقعیت ها را بدانند.

وی تصریح کرد: ابتلا در حال حاضر خانوادگی بوده و سرایت ویروس نیز زیاد است و بدترین حالت برای شیوع ویروس تجمع است که باید تجمع ها را به حداقل ممکن برسانیم، با برگزاری هر گونه تجمعی مخالفیم و این را با صراحت بیان می کنیم و معتقدیم که رعایت پروتکل های بهداشتی معجزه نمی کند، بلکه باید در کنار آن تجمع نکردن و استفاده از ماسک را در نظر داشت.

رئیس دانشگاه  علوم پزشکی قم یادآور شد: میزان سطح آنتی بادی در ۲ نوبت اردیبهشت ماه و مرداد ماه ۶۰ تا ۸۰ درصد افت داشته است، از اول اسفند سال گذشته تا ۱۵ شهریورماه امسال، یکهزار و ۳۷۰ تَن از کسانی که بستری شدند، برای بار دوم مبتلا شده و مجبور به بستری در بیمارستان بوده اند.

قدیر خاطر نشان کرد: نیازمند نیروهای جهادی در بیمارستان ها هستیم و همانند اسفندماه که نیروهای جهادی به کمک کادر بیمارستان آمدند، امروز نیز نیازمند این هستیم که این عزیزان وارد عرصه شده و کمک کنند.

وی اذعان داشت: در حال حاضر نانوایی ها و مجتمع های تجاری کمترین رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند که نگران هستیم و تذکرهای لازم ارائه شده است.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد،  ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =