مشکلات شهریِ میراثی به نام نودشه

کرمانشاه-ایرنا- شهردار و اعضای شورای شهر نودشه به همراه فرماندار پاوه به ساختمان سفید استانداری کرمانشاه آمدند تا رو در رو با استاندار و چند تن از مسولان استانی از جمله معاون عمرانی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی، آب منطقه ای، آب و فاضلاب و نیز مسکن و شهرسازی پیگیر مشکلات شهرشان باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیروس وطنی شهردار نودشه روز یکشنبه از استاندار کرمانشاه خواست تا با الحاق چند هکتار زمین به بافت اصلی شهر موافقت کند، او گفت: حدود ۲۰ خانوار در نزدیک ورودی نودشه ساکن هستند که به دلیل خارج بودن از محدوده شهر نمی توانند خدمات شهرداری را دریافت کنند.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه نیز دستور داد این چند هکتار ضمیمه شهر شود.

وی همچنین با اشاره به بافت ۲ هکتاری میراث فرهنگی در داخل شهر از اینکه مجوز ساخت و ساز برای بازسازی به واحدهای این بافت داده نمی شود شاکی بود.

وطنی گفت: بسیاری از خانه های این محله قدیمی و فرسوده است که در برابر زلزله مقاومت ندارند و نیاز به بازسازی دارند اما میراث فرهنگی اجازه ساخت و ساز در این منطقه را به ساکنانش نمی دهد و زمان پاسخ به استعلامات میراث فرهنگی نیز بسیار طولانی است.

بازوند نیز خواستار تسریع تدوین ضوابطی برای حفظ بافت سنتی شهر شد و گفت: کل ارزش شهر نودشه به میراث فرهنگی بودن آن است که باید حفظ شود.

او به میراث فرهنگی دستور داد تا ظرف ۲ هفته به استعلامات پاسخ دهد و از شهرداری نودشه نیز خواست دقیقا مطابق با استعلامات میراث فرهنگی اقدام کند.

استاندار کرمانشاه همچنین با تخصیص اعتبار برای تدوین ضوابط ساخت و ساز در داخل بافت ۲ هکتاری میراث فرهنگی نودشه موافقت کرد و گفت: باید دقت کرد که ضوابط نباید آنقدر سختگیرانه باشد که مردم مشارکت نکنند چرا که ضوابط سختگیرانه در نهایت منجر به مهاجرت ساکنان می شود.

تشویق مردم به تاسیس بومگردی دیگر موردی بود که بازوند به آن تاکید کرد و از مدیرکل میراث فرهنگی خواست تا برای تبلیغ بومگردی به منطقه برود و به صورت مستقیم راجع به مزایای طرح با مردم صحبت کند.

او تاکید کرد: گردشگری باید سر سفره مردم خودش را نشان دهد تا مردم محلی نیز از آن استقبال کنند.

تامین بودجه مرمت بازار قدیمی شهر نودشه از محل بودجه زلزله دیگر موضوعی بود که بازوند دستورش را داد.

هرچند شهردار نودشه اعتقاد داشت که بازار قدیمی شهر دیگر کاربرد سابقش را ندارد و به جای تعمیر آن این بودجه صرف تاسیس خانه های بومگردی در خانه های خالی از سکنه بافت میراث فرهنگی شهر شود.

کمک به تاسیس کارخانه آب معدنی از چشمه بل نودشه و نیز اعطای مجوز به شهرداری شهر برای استفاده از مخازن سد داریان برای طرح های گردشگری و درآمد زایی دیگر مواردی بودند که وطنی به آنها اشاره کرد.

با اینکه آب منطقه ای و میراث فرهنگی اعطای مجوز به بخش دولتی را خلاف مقررات اعلام کردند و از اخذ قرارداد با بخش خصوصی برای اجرای طرح های گردشگری در چند سد استان خبر دادند، اما بازوند گفت: هیچ جا نیامده که شهرداری مستقیم نمی تواند طرح گردشگری در سدها داشته باشد، او خواستار اولویت دادن به شهرداری نودشه در اجرای این طرح شد.

نیاز نودشه به ایستگاه آتش نشانی از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

از نکات جالب توجه این جلسه اما اشاره به اجرای طرح انتقال آب چشمه بل به شهر نودشه به طول ۱۷ کیلومتر و با بودجه سه میلیارد تومان در سال ۸۵ بود.

آنچنان که پرویز ایده پور فرماندار پاوه در این جلسه گفت: برای این طرح پنج  ایستگاه پمپاژ ساخته شده است که در نهایت پس از تکمیل و افتتاح فقط سه روز فعال بوده و پس از آن به حال خود رها شده است، به گونه ای که در این سال ها بخشی از تجهیزات ۲ ایستگاه آن تخریب و بخشی نیز به سرقت رفته است.

هزینه تعمیر نیز سه تا پنج میلیارد تومان برآورد شد که استاندار کرمانشاه گفت: استانداری می تواند نصف هزینه آن را بپردازد.

نودشه از توابع شهرستان پاوه در نقطه صفر مرزی واقع شده و ۱۵۰ کیلومتر با شهر کرمانشاه فاصله دارد.

سرخط اخبار استان‌ها