دسترسی آسان مرز دوغارون را از همه مرزهای شرق کشور متمایز کرده است

مشهد- ایرنا- مدیر بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی گفت: منطقه دوغارون با تمام مرزهای شرق کشور با افغانستان و پاکستان تفاوت اساسی دارد و دسترسی آسان به مرز یکی از مزیتهای خاص دوغارون و دلیل تمایز آن با دیگر مرزهای شرقی است.

به گزارش روز یکشنبه اتاق بازرگانی خراسان رضوی هادی حقیقی در نشست اعضای کمیسیون صادرات خدمات فنی و مهندسی این اتاق افزود: علاوه بر این منطقه غرب افغانستان به مرکزیت هرات یکی از مراکز مهم جمعیتی افغانستان به شمار می‌رود که سرمایه‌گذاران و بازرگانان کشور افغانستان در آن تجمع دارند.

وی ادامه داد: از شهرستان تایباد تا نقطه صفر مرزی ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر راه و از نقطه صفر مرزی تا مرکز هرات نیز یک ساعت و نیم فاصله است.

مدیر بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر الگوی توسعه‌ای که در منطقه دوغارون مطرح است براساس نقشه‌ای پیش می‌رود که قسمتهای اختلافی را به وزارت امور خارجه واگذار می‌کند تا با دیپلماسی خاص خود مشکل طرحهای توسعه‌ای را حل و فصل کنند.

حقیقی افزود: فعالان حوزه خدمات فنی و مهندسی باید به دنبال فعالیتهای فرامنطقه‌ای باشند زیرا بازار جهانی این خدمات بسیار پُررونق است.

وی اضافه کرد: مقرر است ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و افغانستان ابتدای دی ماه در این کشور همسایه برگزار شود و در این خصوص اگر فعالان حوزه خدمات فنی و مهندسی نکاتی دارند می توانند منعکس کنند.

ایجاد غرفه در دوغارون

نماینده سازمان همیاری شهرداریهای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: این سازمان درصدد است تا یک زمین ۲۵۰ هکتاری در مرز تایباد –دوغارون را به منظور طراحی، ساخت و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای اختصاص دهد.

حمیدرضا وفادار افزود: به همین منظور ۲۰۰ قطعه در زمین مزبور برای طرحهای مختلف در نظر گرفته شده است که یک قطعه ۲ هزار متری از آن به ایجاد غرفه‌های مختلف اختصاص دارد.

وی اظهار داشت: هدف از ایجاد این غرفه‌ها آن است که تجار افغانستانی بتوانند از محصولات ایرانی بازدید کنند و در این غرفه‌ها عرضه مستقیم صورت بگیرد در واقع این غرفه‌ها علاوه بر کاربری نمایشگاهی، از کاربری عرضه کالا نیز برخوردار خواهند بود.

نماینده سازمان همیاری شهرداریهای خراسان رضوی گفت: خط انتقال سوخت به افغانستان از دیگر طرحهایی است که در دستور کار قرار دارد و هزینه اجرای این طرح ۵۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وفادار طرح ترانشیپ (ترانشیپ نوعی حمل نقل است که در آن کالا تحت نظر گمرک از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل و نقل خروجی منتقل می‌شود) و ساخت سایت گاز ال. پی. جی را از دیگر طرحهای منطقه دوغارون برشمرد که مورد تاکید استاندار خراسان رضوی قرار دارد و در اولویت تکمیل و بهره برداری است.

مدیر طرح مجتمع انرژی دوغارون سازمان همیاری شهرداریهای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در سوله‌ای به مساحت ۲ هزار متر مربع به دنبال ایجاد ۵۰ غرفه ۴۰ متری هستیم و برای هر غرفه نیز ۵۰۰ متر مربع سکوی بارانداز در نظر گرفته شده است.

سید علیرضا برکاتی افزود: این مجتمع قرار است در زمینی به مساحت ۴.۵ هکتاری ساخته شود و هزینه این پروژه ۱۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =