۲۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۲
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 84037424
۰ نفر

برچسب‌ها

یک فوریت طرح رسیدگی به پرونده باغات تهران در شورا رد شد

تهران - ایرنا - اعضای شورای اسلامی شهر تهران برغم تاکید اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، یک فوریت طرح «رسیدگی به پرونده‌های باغات در مناطق شهرداری تهران» را تصویب نکردند.

به گزارش ایرنا؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در جریان دویست و سی و ششمین جلسه شورای شهر تهران یک فوریت طرح «رسیدگی به پرونده‌های باغات در مناطق شهرداری تهران» را در دستور کار قرار دادند؛ این طرح به پیشنهاد «محسن هاشمی» رییس شورای اسلامی شهر تهران مطرح شد اما در غیاب وی، «محمد سالاری»  رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران این طرح را توضیح داد.

وی تاکید کرد که فرآیند تشخیص باغ بودن یک ملک در کمیسیون ماده هفت و شورا فرآیند را طولانی می‌کرد و براساس آیین‌نامه مصوب شورای عالی استان‌ها ملاک تشخیص باغ بودن یا نبودن یک ملک شاخص مشخص دارد.

وی با اشاره به این شاخص ها، افزود: سند ملک ملاک یا رای کمیسیون ماده ۱۲ به صراحت باغ بودن یک ملک را تشخیص داد، شورا نیز آن را باغ تشخیص می دهد.

سالاری با بیان اینکه در کلیات این طرح نگرانی‌هایی دارم اما بهتر است این بررسی‌های تخصصی در کمیسیون‌ها انجام شود، اظهار داشت: پرونده باغات باید طبق روال فعلی ادامه داشته باشد و در بسیاری از کلانشهرها نیز این رویه اجرا شده است.

«سید ابراهیم امینی»  نایب رییس شورای اسلامی شهرتهران نیز عنوان کرد که به دلیل مشکلات ایجاد شده برای تشخیص باغات یک کمیسیون مشترک بین سه کمیسیون معماری و شهرسازی، سلامت و محیط زیست و حقوقی تشکیل شود.

«علی اعطا» عضو دیگر کمیسیون معماری و شهرسازی نیز گفت: به رغم آیین‌نامه روشن باغات اما گاهی در صحن شورای شهر اختلاف نظر جدی درباره باغات مطرح می‌شود.

وی گفت: گاهی در خصوص بندهای آیین‌نامه‌ای که مورد ملاک عمل شورای شهر و مصوبه شورای عالی استان‌ها و تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در صحن شورای شهر تشکیک می شود.

اعطا ادامه داد: از یک سو می‌گوییم چرا صدور پروانه ساخت و ساز طولانی می شوند و از سوی دیگر پرونده ها را طولانی مدت نگه داریم که ضرورت دارد در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

وی تاکید کرد: یک فوریت رسیدگی به پرونده باغات موجب می‌شود تا پرونده ها به فوریت توسط کارشناسان کمیسیون ها بررسی شود.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: تصویب یک فوریت رسیدگی به پرونده باغات نافی بحث کارشناسی در کمیسیون‌های شورای شهر نیست.

«بهاره آروین» عضو دیگر شورای شهر تهران هم در این خصوص اظهار داشت:‌ در شورای شهر تهران در چارچوب قوانین بالادستی مقرره‌گذاری می‌کنیم تا جریان کارها روی روال بهتری بیفتد.

وی افزود: اگر به هر چهار بند طرح یاد شده نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هیچ‌یک نیازی به رای شورا ندارند و می‌تواند بدون بررسی در صحن شورا به عنوان باغ قرار گیرند.
 
آروین تاکید کرد: این بحث‌ها چندین بار انجام شده و روسای کمیسیون‌های تخصصی شورا بحث‌هایی را در این خصوص مطرح کرده‌اند اما پس از این سه سال بین آنها اجماع ایجاد شده است.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با اشاره به نظر محسن ‌هاشمی رییس شورا مبنی بر اینکه اگر اجماع حاصل شده است یک بار آن را بنویسیم تا هم در صحن ملاک عمل قرار گیرد و هم شورای بعد آن را ملاک قرار دهد، گفت: در حال حاضر پرونده‌های باغات برای بررسی در صحن شورا در صفی طویل قرار گرفته‌اند و این در حالی است که در مناطق هم می‌توانند مورد بررسی قرار گیرند.

در نهایت اعضای شورای شهر این طرح را تصویب نکردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =