پخش برخط و رایگان جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس

تهران - ایرنا - دبیر چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس با اشاره به آنکه به سبب تنگناهای مالی این دوره از رویداد به شکل رقابتی برگزاری نمی‌شود از پخش برخط تمامی ۱۳ اثر حاضر در این جشنواره به شکل زنده و رایگان برای علاقه‌مندن هنر نمایش خبر داد.

نشست خبری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس صبح امروز (یکشنبه، بیست و سوم شهریورماه) با حضور میرعلیرضا دریابیگی رییس انجمن صنفی تئاتر استان تهران و دبیر این جشنواره و دکتر عبادرضا اسلامی رییس فرهنگ‌سرای نیاوران به‌عنوان میزبان این جشنواره در سالن گوشه این فرهنگ‌سرا برگزار شد.

برگزاری جشنواره همزمان با چهل سالگی دفاع مقدس را به فال نیک می‌گیریم

علیرضا دریابیگی در این نشست با اشاره به آنکه در روزهایی که زندگی می‌کنیم روحِ زیستی جامعه امروز به سبب همراهی با بیماری کرونا و آمار بالای درگذشت هم‌وطنانمان با روحِ زیستی ایام دفاع مقدس شباهت‌های فراوانی دارد یادآور شد: با توجه به تمامی سختی‌های برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری خوشحالیم که شاهد برگزاری چهارمین دوره جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس در چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس هستیم.

وی ادامه داد: امسال برای نخستین‌بار شاهد افزوده شدن دو بخش به این رویداد هستیم که بخش داستان کوتاه و بخش مطبوعات و رسانه‌ها را شامل می‌شود و در این حوزه اداره‌کل ارشاد استان تهران به شکلی مجزا از این دو بخش میزبانی و داوری آثار را برعهده خواهد داشت.

حضور ۱۳ اثر منتخب در چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس

دبیر چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس با اشاره با آنکه در این دوره از رویداد ۱۳ اثر منتخب حضور دارند یادآور شد: سالن‌های گوشه و خلیج‌فارس فرهنگ‌سرای نیاوران از تاریخ ۲۹ شهریور تا سوم مهر میزبان اجرای آثار هنرمندان در این رویداد هستند. همچنین تلاش کردیم تا برای دستیابی به شیوه متفاوت اجرای آثار،‌ شکل برگزاری را از بحث نمایشنامه‌خوانی به اجراخوانی توسعه دهیم.

وی با اشاره به آنکه گروه‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌توانند از امکاناتی مانند طراحی لباس یا برخی از لوازم صحنه برای انتقال هرچه بیشتر مفهوم داستان و فضای آثار که اغلب متمرکز بر دوران حماسه‌ساز هشت سال دفاع مقدس است بهره ببرند، تصریح کرد: در این راستا طی همراهی با سپاه حضرت محمد(ص) توانستیم برخی از تجهیزات و لباس ها را به‌عنوان کمک به جشنواره و گروه‌های نمایشی دریافت کنیم و این لباس، ادوات، ابزار و تجهیزات در اختیار گروه‌های نمایشی برای اجراهایشان قرار خواهد گرفت.

پخش برخط آثار و میزبانی محدود از مخاطبان حضوری رایگان خواهد بود

دریابیگی با اشاره به آنکه تمامی آثار توسط سه دوربین به شکل حرفه‌ای فیلم‌برداری خواهند شد و از تارنمای آپارات به شکل زنده در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت یادآور شد: همچنین طی ایام برگزاری جشنواره مخاطبان می‌توانند در سالن‌های میزبان با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و رعایت اصل فاصله‌گذاری حضور داشته باشند و این میزبانی نیز مانند پخش برخط آثار جشنواره کاملا رایگان خواهد بود.

طی تفاهم نامه با تماشاخانه ملک بنا شده تا دو اثر برگزیده جشنواره فرصت تولید و اجرای عمومی را در این تماشاخانه فارغ از قراردادهای مرسوم در تماشاخانه‌های خصوصی داشته باشند. چراکه بر این نکته تاکید داریم که استمرار تولید و اجرای آثار نمایشی دفاع مقدس می‌تواند به تبیین مفهوم ایثار، مقاومت و شهادت به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب در جامعه کمک کند.

دبیر چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه‌خوانی دفاع مقدس خاطرنشان کرد: همچنین طی تعامل صورت گرفته بنا داریم تا در صورت کسب مجوزهای لازم شاهد پخش این آثار از شبکه نما صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران باشیم.

وی دفاع مقدس را یکی از مهم‌ترین دوران تاریخ معاصر کشورمان به‌ویژه در راستای انتقال فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت دانست و یادآور شد: امیدواریم طی تعامل‌های صورت‌گرفته بتوانیم در هفته‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود شاهد حضور آثار برگزیده این رویداد برای اجرا در دیگر کشورهای جهان باشیم.

به دلیل مشکلات مالی از رقابتی بودن جشنواره صرف‌نظر کردیم

دبیر چهارمین جشنواره نمایشنامه خوانی دفاع مقدس در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر رقابتی یا غیررقابتی بودن این رویداد و مشخص بودن اعضای هیات داوران گفت: به دلیل مشکلات متعدد مالی در حوزه برگزاری این جشنواره و برای آنکه شرمنده اعضای هیات داوران و همچنین گروه‌های برگزیده برای اهدای جوایز نشویم تلاش کردیم تا این دوره از جشنواره را به شکل غیر رقابتی برگزار کنیم.

وی در پاسخ دیگر به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه چرا علیرغم حضور نشانه‌ها (لوگوهای) متعدد نهادهای فرهنگی و هنری در کنار پوستر این رویداد، از نبود بودجه و غیررقابتی بودن این رویداد سخن می‌گویید؟ تصریح کرد: شرایط حال حاضر کشور را به دلیل مشکلات اقتصادی باید در نظر گرفت و تمامی این نهادها نیز کمک‌های معنوی خود را با ما همراه داشتند. هرچند اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران، فرهنگ‌سرای نیاوران و گروه فرهنگی هنری پویابخشی از هزینه‌های جشنواره را متقبل شدند، امیدواریم که این رویداد در گام‌های بعدی به شکل رقابتی برگزار شود.

دریابیگی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه میان اسامی هنرمندان حاضر در این جشنواره اغلب چهره‌های دانشگاهی که در مقام نمایشنامه‌نویس و کارگردان پیش از این نیز فعالیت داشتند حضور دارند و کمتر شاهد حضور چهره‌های دانشجو و نوظهور در عرصه تئاتر کشور هستیم گفت: واقعیت آن است که ما فراخوان را اعلام کرده‌ایم و امکان برای حضور تمامی هنرمندان دانشجو، فعال، نوظهور و البته اساتید و فعالان عرصه دانشگاه در این رویداد فراهم بود. اما خوشبختانه یا متأسفانه این تمام بضاعتی است که جشنواره داشته و تلاش کردیم در سایه انتخاب بهترین آثار و هنرمندان بتوانیم رویدادی با کارنامه قابل‌قبول با محتوای دفاع مقدس به مخاطبان ارائه دهیم.

تلاش برای رسیدن به طرح‌های ملی لباس با نشانه‌های دفاع مقدس

در ادامه نشست علیرضا احمدیان مشاور مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به افتخار این اتحادیه برای همراهی با جشنواره‌ای که مزین به نام دفاع مقدس است یادآور شد: یکی از اصلی‌ترین انگاره‌های ما برای حضور در این رویداد گشودن باب تفاهم و تعامل با هنرمندان برای دستیابی به نشانه‌های ملی و مبتنی بر دفاع مقدس در طراحی لباس است.

وی ادامه داد: از همین‌جا اعلام می‌کنم که این بستر برای همراهی از سوی اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران فراهم است و امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک شاهد طراحی لباس‌هایی با محتوای ارزشمند دفاع مقدس به‌عنوان بخشی از پوشش ملی در کشورمان با کمک و تعامل هنرمندان سرزمین‌مان باشیم.

سیاست فرهنگسرای نیاوران تلاش برای توسعه دیپلماسی فرهنگی

در ادامه نشست دکتر عبادرضا اسلامی رییس فرهنگ‌سرای نیاوران که به‌عنوان خوشامدگویی به حاضران و میزبان این رویداد برای سخنرانی پشت تریبون قرار گرفته بود گفت: رویکرد فرهنگ‌سرای نیاوران با توجه به ماموریتی که معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آن محول کرده است تبدیل شدن این نهاد فرهنگی و هنری به پایگاه ملی و بین‌المللی فعالیت‌های هنری در کشور است.

وی با اشاره به آنکه طی دو دهه گذشته اتفاقات خوبی در این فرهنگ‌سرا رقم خورده است تصریح کرد: در راستای به‌روزرسانی شکل فعالیت‌های فرهنگ‌سرا و گسترش حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری، این مجموعه تلاش کرده تا مأموریت‌های خود را در تعامل برای توسعه و گسترش در تعامل با بخش خصوصی، به‌روزرسانی و هماهنگ کند.

مدیرعامل فرهنگ‌سرای نیاوران با اشاره به مهم‌ترین اتفاقات پیش رو به میزبانی این محیط فرهنگی و هنری گفت: بعد از ۱۰ سال وقفه شاهد میزبانی فرهنگ‌سرا از دهمین دوره دوسالانه سرامیک ایران خواهیم بود و همچنین طی تفاهم‌نامه‌هایی که با اصناف داخلی و بین‌المللی منعقد کرده‌ایم در گام نخست با انجمن تئاتر استان تهران و بدنه دانشگاهی شاهد میزبانی فرهنگ‌سرای نیاوران از چهارمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس هستیم و طی همکاری با سازمان آفرینش‌های هنری اکو تلاش داریم تا در سایه گسترش ارتباطات فرهنگی هنری و تحقق دیپلماسی فرهنگی به‌ویژه با کشورهای فارسی‌زبان دامنه تولیدات و فعالیت‌های مشترک را افزایش دهید گسترش دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =