حرکت به سوی ایران هوشمند با نسل پنجم اینترنت

تهران - ایرنا - با ورود نسل پنجم ارتباطی به کشور، زمینه برای برداشتن گامی دیگر به سوی «ایران هوشمند» فراهم شد.

ورود نسل پنجم ارتباطی به ایران، با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد توجه قرار گرفته است.  ایران به سرعت حرکت به سمت فناوری نسل پنجم ارتباطی را آغاز کرده،  فناوری که در حال حاضر تنها در اختیار چند کشور است.

وزارت ارتباطات در هشتمین ویدیویی که از سری ویدیوهای ایران هوشمند منتشر کرده به جزئیات اینترنت نسل پنجم پرداخته است.

راه‌اندازی و توسعه نسل پنجم تلفن همراه در کشور،  امکان ارائه پهنای باند بسیار بالا، کاهش تاخیر ارتباطات دسترسی، دستیابی به سرعت بالاتر و ظرفیت بیشتر و پشتیبانی از فناوری‌های جدید را فراهم می‌کند.

نسل پنجم تلفن همراه قادر است تاخیر انتقال داده را به صفر برساند. ۵G تا صد برابر ترافیک بیشتری را نسبت به شبکه‌های امروزی مدیریت می‌کند و سرعت آن بیشتر از ۱۰ برابر ۴G است. البته پارامتر سرعت تنها یکی از ویژگی‌های نسل پنجم ارتباطی است.

به گزارش ایرنا اواخر تیرماه سال گذشته همایش «ایران هوشمند» حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و وزیران ارتباطات کشورهای روسیه، ترکیه و جمهوری آذربایجان، در سالن اجلاس سران آغاز به کار کرد.

«ایران هوشمند» ایرانی است بهره‌مند از نیروی انسانی خلاق که چالش‌ها را فرصت بروز نوآوری می‌داند؛ ایران هوشمند یعنی کشوری که در آن توسعه اقتصاد دیجیتال برای حمایت از کسب و کارهای نوپا به یک روال تبدیل شده باشد.

ایران هوشمند یعنی حکمرانی هوشمند، یعنی مبارزه با فساد و ایجاد سازوکارهای شفاف در خدمات اداری و در دسترس بودن انواع خدمات عمومی در گوشی همراه هر ایرانی؛ ایران هوشمند یعنی ایران متصل به جهان اما مقاوم‌سازی شده در برابر سلطه فناورانه؛ ایران هوشمند آینده روشن را برای نسل امروز و فردای خود به ارمغان می‌آورد.

هدف از ایران هوشمند و طرح‌های متعدد ذیل آن ایجاد ثروت از طریق اقتصاد دیجیتال است و استارتاپ‌ها به‌عنوان فوتون‌های روشن‌کننده اقتصاد دیجیتال نقشی مهم در این زمینه خواهند داشت.

آینده روشن در گروی ایران هوشمند است و یکی از مهم‌ترین راهبردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره فعلی، تقویت اقتصاد دیجیتال و حمایت از کسب‌وکارهای نوپاست که در نهایت منجر به کارآفرینی در این حوزه می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha