آثار تاریخی از گورستان مرسین مهدیشهر متعلق به عصر آهن تخلیه می‌شود

سمنان- ایرنا- سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین گفت: آثار تاریخی از گورستان مرسین در شهرستان مهدیشهر، مربوط به عصر سوم آهن، با توجه به برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سد فینسک تخلیه می‌شود.

به گزارش ایرنا، مهرداد ملک‌زاده روز یکشنبه به رسانه ها بیان کرد: مرحله جدید کاوش باستان‌شناسی در این گورستان باستانی آغاز شد، این گورستان متعلق به دوره‌های عصر سوم آهن یعنی دوره ماد و اوایل دوره هخامنشی است و پیش از راه‌اندازی سد فینسک، تخلیه آثار موجود در این گورستان ضروری است.

وی با اشاره به اینکه گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در ارتفاعات شرق رودخانه سفیدرود در بخش پشتکوه شهرستان مهدی‌شهر قراردارد، گفت: کاوش نجات‌بخشی گورستان مرسین از اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز شد.

ملک‌زاده افزود: بررسی باستان‌شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی- فرهنگی محدوده سد فینسک و به دست آوردن اطلاعات از محوطه‌ها پیش از به زیرآب‌رفتن آن‌ها در فصل قبلی کاوش مورد توجه قرار گرفت و با توجه به اینکه پس از آبگیری مخزن سد گورستان غرق می‌شود، کار نهایی کاوش و تخلیه آثار از گورها از هفته آینده آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال می‌رود بیش از ۲ هزار گور در منطقه باشد، خاطرنشان کرد: گورهای کاوش شده در فصل‌های قبلی کاوش، بیانگر فرهنگ عصر آهن پایانی و اوایل دوره هخامنشی است.

ملک‌زاده بیان کرد: فصل جدید کاوش با هدف بررسی تعداد و پراکندگی آثار و نجات بخشی آثار و خروج اشیاء از گورستان تا پایان مهر ماه امسال ادامه دارد.

سرپرست هیات باستان‌شناسی گورستان مرسین گفت: مجموعه‌های سفالی و زیورآلات یافت شده از این منطقه متعلق به کوچندگان است.

یک هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان شناسایی شده و ۸۵۶ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی  ثبت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =