رسیدگی به امور مردم از ویژگی‌های مدیران نظام اسلامی است

تهران - ایرنا - ‌رییس دیوان عالی کشور گفت: تسهیل کار مردم و سخت نگرفتن بر آنان تا آنجا که مقررات اجازه می‌دهد و نیز توجه و ارزش قایل شدن برای وقت مردم از ویژگی‌های مدیران مسئولیت‌پذیر است متاسفانه در برخی ادارات برای وقت مردم ارزش قایل نمی‌شوند و ساعت ها مردم در راهروها معطل می مانند در حالیکه در نظام اسلامی باید به وقت مردم اهمیت دهیم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت پاسخ ارباب رجوع را بدهیم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت‌الاسلام احمد مرتضوی مقدم در جلسه شورای مدیران این سازمان افزود: کار پزشکی قانونی کارشناسی برای محاکم قضایی است و دادگاه عمدتا بر اساس نظر کارشناسی پزشکان قانونی رأی صادر می کند و پزشکی قانونی با روح و روان افراد سر وکار دارد و از مشاغل سختی است که موجب فرسایش می شود بنابراین خدمت در این عرصه نیاز به توفیق و اخلاص دارد.

وی ادامه داد: نظر پزشکی قانونی به عنوان یک کارشناس خبره مورد توجه قضات است و اگر در این مرحله دقت نظر کافی برای اعلام نظر وجود نداشته باشد رأی نهایی نیز درست نخواهد بود.

ریس دیوان عالی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به خصوصیات مدیران در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: داشتن تقوای دینی از اولین این خصوصیات است. تقوای دینی به این معنی که فرد از گناه، تعدی و ظلم برای کسب رضایت الهی بپرهیزد. امیرالمومنین(ع) در نامه خود به مالک، ضمن تأکید بر رعایت تقوای الهی، به ایثار و به کارگیری نهایت توان در راه انجام وظایف و تبعیت از اوامر الهی فرا می خواند.

وی افزود: خصوصیت دیگر، حق مداری است، دادن حق به حقدار بدون در نظر گرفتن جایگاه افراد و اینکه از نزدیکان باشد یا بیگانه، ‌ البته در این راه مشکلاتی هم خواهی داشت، از این رو حضرت برای توفیق در این مسیر توصیه به صبر و حسابگری و آینده نگری می کنند و مسئولیت پذیری ازدیگر ویژگی های مدیران در نظام اسلامی است. هر مسئولی تکلیف دارد تا تمام توانش را برای به نتیجه رساندن آنچه بر عهده دارد به کار بگیرد.

مرتضوی مقدم در ادامه به ویژگی های مدیران مسئولیت پذیر اشاره و خاطرنشان کرد: تکریم مردم و ارباب رجوع، پاسخگویی صحیح و راهنمایی درست مردم و تسریع در ا نجام امور مردم از جمله ویژگی های مدیران و مسئولان مسئولیت پذیر در نظام اسلامی است.

مرتضوی مقدم با تأکید بر جلوگیری از خرج تراشی برای مردم، ‌آن را از دیگر ویژگی های مدیران مسئولیت پذیر برشمرد و افزود: ارائه خدمات به مردم و پاسخگویی به درخواست های آنان باید به نحوی باشد که مانع خرج تراشی برای آنان شود چرا که طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده ها در مواردی برای مردم هزینه های گزافی به همراه دارد پس با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی، هزینه های اضافی به مردم تحمیل نکنید.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین به نتایج رعایت این امور اشاره و خاطرنشان کرد: انسان مسئولیت پذیر موجب تحکیم نظام می شود و اهل تفاهم و هم افزایی است، بنابراین مدیر مسئولیت پذیر برای پیشبرد بهتر امور و اقدام مثبت برای کشور حاضر به تفاهم و گذشت است.

وی جلوگیری از اسراف و تبذیر، پرهیز از استفاده غیرمجاز از امکانات بیت‌المال، جلوگیری از زیاده طلبی و خواسته های نابجا را از دیگر ویژگی های مدیران مسئولیت پذیر عنوان کرد و خواستار توجه به این ویژگی ها در عرصه های مدیریتی برای ارائه بهتر خدمات و استفاده بهینه از امکانات موجود شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =