طرح  ساماندهی  محوطه شمالی گلستان شهدای اصفهان اجرا می‌شود

اصفهان - ایرنا - مدیر مجموعه فرهنگی-مذهبی تخت فولاد اصفهان از اجرای طرح ساماندهی ترافیکی، عمرانی و زیباسازی محوطه شمالی گلستان شهدای اصفهان با صرف ۱.۵ میلیارد تومان خبر داد.

سید علی معرک‌نژاد روز یکشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت‌های ویژه‌ای در محدوده شمالی گلستان شهدا وجود دارد که به دلیل نابسامانی‌های موجود بهره برداری از آن‌ها با اخلال مواجه بود.

وی فزود: این طرح ساماندهی با اعتبار یک میلیارد تومان از ردیف بودجه سال جاری و ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات سال قبل در حال اجراست.

مدیر مجموعه فرهنگی-مذهبی تخت فولاد اصفهان با بیان اینکه عملیات عمرانی این طرح از ۲ ماه پیش آغاز شده است افزود: پیش‌بینی می‌شود طرح ساماندهی محوطه شمالی گلستان شهدا حداکثر تا دی ماه امسال به اتمام   و در دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری برسد.

وی اجرای طرح ساماندهی محوطه شمالی گلستان شهدای اصفهان را در قالب چندین زیرطرح دانست و بیان کرد: تکمیل دیواره شمالی سالن شمع گلستان شهدا یکی از این زیرطرح‌هاست.

معرک‌نژاد ادامه داد: تاکنون مسیر پیاده راه برای محدوده شمالی گلستان شهدا تعریف و تعبیه نشده بود بنابراین قرار است در خلال اجرای این طرح ساماندهی، پیاده‌روسازی و ساماندهی خیابان محدوده شمالی گلستان شهدا در امتداد خیابان لسان الارض نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون دیواره‌های بخش شمالی گلستان شهدا وضعیت بدی به لحاظ زیبایی بصری دارد تصریح کرد: طرح احیای دیواره‌های این منطقه و نیز امکان استفاده از سطوح این دیواره‌ها به منظور نقاشی دیواری با موضوعات مرتبط با ایثار و شهادت در حال اجراست.

مدیر مجموعه فرهنگی-مذهبی تخت فولاد اصفهان همچنین نبود وضعیت مناسب پارک خودروها در محوطه شمالی گلستان شهدا را یکی از دغدغه‌های مردم در مراسم‌ مذهبی عنوان کرد و گفت : پارکینگ روباز پشت گلستان شهدا با ظرفیت ۲۲ خودرو با مسیر ورود و خروج استاندارد پیش‌بینی و ساماندهی و تا آذر امسال اجرایی خواهد شد.

وی از ساماندهی تکیه خاندان سادات احمدآبادی از جمله آیت الله سید محمدتقی احمدآبادی صاحب کتاب لسان المکارم از شخصیت‌های ملی و بین‌المللی خبرداد اظهارداشت: زیباسازی، نورپردازی، کف سازی، دیوارسازی و ساماندهی بقعه و ورودی این تکیه در دستور کار است.

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در میان تکایای شرقی تخت فولاد مزار نوینی شکل گرفته که به نام "گلستان شهدای اصفهان" نامگذاری شده است.

این مزار مقدس مدفن دلیرمردان شب‌شکن و استوانه‌های سترگ و جلوه‌های روشن فداکاری و از خودگذشتگی است.

دلاورمردانی که برخی از آنان چند سال در جبهه‌های جنگ هشت ساله‌ای که توسط مزدوران پلید و جنایتکار استکبار جهانی بر ملت ایران تحمیل شده بود در برابر دشمن متجاوز از خاک ایران اسلامی دفاع کردند.

استان اصفهان در طول هشت سال دفاع مقدس افزون بر ۲۳ هزار شهید تقدیم نظام اسلامی کرده است.

 مجموعه تاریخی تخت فولاد با مساحت تقریبی ۷۵ هکتار در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود اصفهان و در انتهای یکی از محورهای تاریخی شمالی – جنوبی شهر واقع شده ‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =