کرونا ظرفیت‌های نظام سلامت کشور را نمایان کرد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کرونا باعث شد که ظرفیت و زیرساخت‌های رشدیافته نظام سلامت کشور در ۴۰ سال گذشته نمایان شود.

عباسعلی کریمی روز یکشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا باعث شد که ظرفیت های رشدیافته نظام سلامت در ۴۰ سال گذشته و زیرساخت های انسانی، دانشگاهی و بیمارستانی در این سال ها که از چشم بسیاری مغفول مانده بود، نمایان شود.

وی افزود: در این مدت بسیاری از مردم و مسئولان به داشته های حوزه سلامت و درمان کشور آگاه شدند و بیشتر به این حوزه توجه کردند.

کریمی گفت: سال تحصیلی جدید در روزهایی آغاز شد که در هفت ماه گذشته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت مستمر و شبانه روزی درگیری پاندمی کرونا بودند. این در حالی است که هنوز در میانه راه هستیم و این وضعیت تمام نشده است. هیچکس هم از زمان پایان آن خبر ندارد.

وی با اشاره به شرایط دشوار و فعالیت شبانه روزی حوزه های بهداشت و درمان کشور، تصریح کرد: در هفت ماه گذشته روزهای ابتدایی با شرایط دشواری آغاز شد که حتی وسایل حفاظتی نیز در اختیار نبود و در برخی بیمارستان ها روسای آن ها برای افزایش تاب آوری نیروهای خود از وسایل حفاظت شخصی مانند ماسک استفاده نمی کردند؛ این شرایط یادآور شرایط و خاطرات دفاع مقدس است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر گذران دوره های دشوار دانشگاه های علوم پزشکی کشور و شهادت نیروهای برجسته حوزه درمان در راه مبارزه با کرونا، عنوان کرد: کرونا نکات تلخ و شیرینی داشت و فرصت هایی را در کنار شرایط دشوار ایجاد کرد؛ فرصت هایی مانند توجه بیشتر به بیماری های واگیردار.

کریمی ادامه داد: در سال های گذشته بیشتر تمرکز بر بیماری های غیرواگیردار بود و خدمات حوزه بهداشت نیز از پیامدهای بیماری های واگیردار غافل شده بود اما کرونا باعث شد از این پس به بیماری های واگیردار بیشتر توجه کنیم.

وی در اشاره به سایر فرصت های ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: کرونا حوزه درمان و بهداشت را به هم نزدیک ساخت. این رویداد که باید پیشتر اتفاق می افتاد به دلیل شیوع کووید ۱۹ رقم خورد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به پیشرفت در حوزه مجازی اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز پیشرفت هایی حاصل شد که اکنون نظام بهداشت و درمان به دنبال ایجاد کلینیک های مجازی و پیگیری بیماری ها و ملاقات بیماران به صورت مجازی است.

کریمی عنوان کرد: کرونا به این زودی ها تمام نمی شود اما مساله امروز بهداشت و درمان خستگی ناشی از فعالیت و تلاش شبانه روزی است. در این میان وظیفه مسئولان این است که از کادر درمان مراقبت کنند.

سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ماه با حضور مجازی دکتر روحانی رییس جمهوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئولان دانشگاهی کشور در دانشگاه تهران به طور رسمی آغاز شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =