تولید ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی کشور توسط ۱۰ استان

تهران - ایرنا - مرکز آمار اعلام کرد که سال گذشته بیش از ۷۰ درصد محصول ناخالص داخلی در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، البرز و کرمان تولید شده‌است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، حساب‌های منطقه‌ای بر اساس تعاریف، مفاهیم، اصول و روش‌های محاسباتی و استانداردهای سیستم حساب‌های ملی سازمان ملل (SNA ٢٠٠٨) و هماهنگ و سازگار با حساب‌های ملی تهیه می‌شود.  

محاسبه حساب تولید استان‌های کشور از سال ۱۳۷۳ در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته و اولین حساب منطقه‌ای برای همه‌ استان‌های کشور در سال ١٣٧٩ تهیه شود.  

نیاز به در دست‌داشتن اطلاعات به‌هنگام، با توجه به رویدادهای تأثیرگذار در اقتصاد کشورها سبب شده است که اغلب کشورها به تولید حساب‌های زودرس (از جمله حساب‌های ملی فصلی) اقدام کنند.  

برپایه نتایج به دست آمده، در سال ١٣٩٨ بیش از ٧٠ درصد محصول ناخالص داخلی در استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، البرز و کرمان تولید شده‌است.

استان‌های مازندران و فارس به ترتیب با ۸.۳۶ و ۷.۸۱ درصد بیشترین سهم تولید گروه کشاورزی در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.  

به گزارش ایرنا، در گروه صنعت که شامل بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است، استان‌های خوزستان و بوشهر بیشترین سهم‌ها را دارند.

در گروه خدمات استان تهران با ٤١.٣٣ واحد با اختلاف زیاد بیشترین سهم ارش‌افزوده را داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =