مرکز ملی مطالعه آب‌های مرزی و منابع مشترک راه‌اندازی می‌شود

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: برنامه‌ریزی برای تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک درحال انجام است.

به‌گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» در جلسه تودیع و معارفه رییس موسسه تحقیقات آب که در حاشیه نشست شورای معاونان وزارت نیرو برگزار شد،  افزود: تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مرزی منابع مشترک بعد از ۱۴ سال تعطیلی ضروری است.

وی ادامه داد: مقرر شد در میان مدل‌هایی که برای شکل‌گیری این مرکز وجود داشت، این مرکز ملی مطالعات در زیرمجموعه ساختار موسسات تحقیقات آب شکل گرفته و در عین حالی که ماهیت بین بخشی خود را حفظ می‌کند ولی به لحاظ ساختاری از ظرفیت اساسنامه موسسه تحقیقات آب استفاده کند.

اردکانیان اهمیت و حساسیت موسسه تحقیقات آب کشور را در زمان فعلی دو چندان دانست و خاطرنشان کرد: تاثیر موسسه تحقیقات آب باوجودساختاری که در کشور وجود دارد مرتبط با اولویت‌های شاخه مدیریت آب کشور بوده و در زمان فعلی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

وزیر نیرو مقدمه‌های تدوین لایحه قانون جامع منابع آب را جایگزین طرح توزیع عادلانه آب عنوان کرد و گفت: قرار است تا پایان فصل پاییز با تحقیقات فشرده و کار جمعی این لایحه تصویب و تقدیم مجلس شود.

اردکانیان در ادامه با بیان اینکه استقرار مدیریت حوضه‌های آبریز، تکلیف قانونی است، یادآور شد: تمرکز در ساختارهای مدیریت آب کشور با ادغام معاونت امور آب و آبفا با شرکت مدیریت منابع آب ایران از هفته گذشته و در چارچوب نخستین طرح ساز و کاری پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز شده است.

وی با اشاره به یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب، تصریح کرد: بحث یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب جزوی از نگاه بلند به اصلاح ساختار مدیریت بهینه منابع مالی، انرژی و استفاده درست از فناوری‌های روز است که می‌تواند تاثیر بسزایی در مدیریت داشته باشد و به طورقطع این عرصه هم نیازمند سرویس‌های پژوهشی موسسه تحقیقات آب است.

وزیر نیرو موضوع مطالعات پایه‌ و داده‌ای را پیش‌نیاز مدیریت منابع آب دانست و گفت: ارتباط نزدیک با سازمان هواشناسی یکی از اولویت‌ها بوده که می‌تواند کمک شایانی در امور تحقیقی داشته باشد.

اردکانیان با بیان اینکه مقرر شده مرکز داده‌های مشترک بین هواشناسی و وزارت نیرو تشکیل شود، خاطرنشان کرد: مقرر شد ظرف دو هفته آینده یک چارچوب همکاری مشترک بین سازمان هواشناسی و بخش آب وزارت نیرو داشته باشیم.

وی با اشاره به تصویب اساسنامه موسسه تحقیقات آب توسط شورای عالی گسترش آموزش عالی در ۲۰ سال گذشته، اظهار کرد: بر اساس این اساسنامه سه هدف مهم برای این موسسه تعریف شده که ابتدا وظیفه توسعه، گسترش، پژوهش و تامین دانش و تولید فناوری در امور آب را داشته و سپس کوشش برای دستیابی به دانش و فناوری نوین جهانی در امور آب را دنبال می‌کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه این سه هدف کلی بوده و مشروح وظایف اساسنامه در عرصه مدیریت منابع آب است، افزود: هدف سوم، زمینه‌سازی مناسب برای ارتقای سطح پژوهشی در مورد مسائل و مباحث آب و به‌کار بردن روش‌های جدید برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب را در اساسنامه تعریف کرده است.

روز گذشته طی حکمی از سوی وزیر نیرو، «محمدرضا کاویان‌پور» به عنوان رییس موسسه تحقیقات آب منصوب شد. وی پیش از این دانشیار و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بوده و از طریق فراخوان به عنوان رییس جدید موسسه تحقیقات آب انتخاب شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha