شورای شهر بر نامگذاری معابری به نام بازرگان و طالقانی اصرار دارد

تهران- ایرنا -اعضای شورای اسلامی شهر تهران بر نام‌گذاری معابری به نام‌های «بازرگان» ، «اعظم طالقانی» و «سهیل گوهری» اصرار کردند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز و  در دویست و سی و ششمین جلسه خود، بررسی نامه‌ اعتراض فرمانداری تهران درخصوص اعتراض هیات تطبیق به نام‌گذاری اماکنی به نام  «اعظم طالقانی»، «مهندس بازرگان» و «سهیل گوهری» را  در دستور کار قرار دادند.

 «محمدجواد حق‌شناس» رییس کمیته فرعی نام‌گذاری شورای شهر در این خصوص و در دفاع از مصوبه شورا، اظهار داشت: فرماندار تهران سه مصوبه شورای شهر درباره‌ نام‌گذاری معابر را خلاف یکی از بندهای آیین‌نامه اعلام کرده‌است که به استناد این بند نام‌گذاری شخصیت‌های مهم تاریخ صدر اسلام، انقلاب، شهدا و غیره در درجه اول و نام‌گذاری شخصیت‌های ادبی، سیاسی و غیره در درجه‌های بعدی تعیین شده است.

حق شناس با بیان این‌که این تصمیم هیات تطبیق در حوزه اختیارات آن نیست، ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته همه مصوبات نام‌گذاری تنها جهت اطلاع‌ برای فرمانداری ارسال می‌شد و در این مدت نیز هیات تطبیق اعتراضی نداشته، اما حالا ورود محتوایی به تصمیمات شورا می‌کند که این از نوبرانه‌های این دوره مدیریت شهری است.

وی افزود: بازرگان اولین نخست وزیر منتخب امام خمینی (ره) بود و حتی برای ارتحال وی پیام تسلیت فرستاده شد.  

«شهربانو امانی» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نامه اعتراض فرمانداری تهران را نوعی «پا در کفش» اختیارات قانونی شوراها دانست.

وی افزود: اعظم طالقانی و بازرگان فرزندان هزینه‌داده این کشور هستند و متعلق به همه جامعه اند و جالب است که فرماندار در نامه‌اش نوشته که کسی بازرگان و اعظم طالقانی را نمی‌شناسد.

«حجت نظری» عضو دیگر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص توضیح داد: قرار بود که هیات رییسه شورا مصوبات نام‌گذاری را برای فرمانداری ارسال نکنند اما گویا رویه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: هیات تطبیق خارج از اختیارات خود عمل کرده و هیچ بند قانونی استناد نداشته و همیشه کلی‌گویی می‌کند.

در نهایت اعضای شورای شهر تهران در اصرار به سه مصوبه مورد انتقاد هیات تطبیق در خصوص نام‌گذاری خیابانهایی به نام  «اعظم طالقانی»، «مهندس بازرگان» و «سهیل گوهری» رای دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =