دیپلماسی پاکستان در مذاکرات بین افغانستانی دوحه

اسلام‌آباد - ایرنا - پاکستان که در ماه‌های اخیر مصرانه خواستار شروع مذاکرات میان تمام گروه‌های داخلی در افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار بوده، اکنون با شروع این فرآیند در دوحه سرعت دیپلماسی خود برای رایزنی با طرف‌های مذاکرات بین افغانی را افزایش داده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نمایند ویژه نخست وزیر پاکستان که به نمایندگی از این کشور روز گذشته در جلسه افتتاحیه آغاز مذاکرات میان هیات دولت افغانستان و گروه طالبان حضور داشت در حاشیه این مراسم دیدارهای جداگانه‌ای نیز با طرف‌ها اصلی این گفت‌وگوها انجام داد.

"محمد صادق" که ۶ سال نیز به عنوان سفیر پاکستان در افغانستان خدمت کرده است، در ۲ روز گذشته با رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان، سرپرست وزارت امور خارجه این کشور، روسای هیات دولت کابل و طالبان دیدار کرد.

وی همچنین با "ملا عبدالغنی برادر" رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و "ضمیر قابلوف" نماینده ویژه فدراسیون روسیه در امور افغانستان ملاقات و تحولات پیرامون مذاکرات دوحه را مورد بررسی قرار داد.

تلاش اسلام‌آباد برای پیشبرد مذاکرات بین افغانی

دولت پاکستان این کشور را اولین آسیب دیده از بحران افغانستان و تداوم ناآرامی‌ها در همسایگی خود می‌داند و در عین حال دستیابی به صلح پایدار و راهکار فراگیر را نیز در مرحله اول به سود پاکستان بعد از افغانستان توصیف می‌کند.

فرستاده ویژه نخست وزیر پاکستان در دوحه نیز با همین هدف دیپلماسی خود در حاشیه مذاکرات بین افغانی را تسریع کرده و از تمامی طرف‌ها انتظار دارد تا مسیر فعلی را ادامه دهند و نسبت به برخی تلاش‌های منفی برای متوقف کردن روند فعلی هوشیار باشند.

به عقیده ناظران سیاسی در پاکستان، این کشور حامی قوی ادامه گفت‌وگوهای بین افغانی است و به همین منظور محمد صادق در دیدار با عبدالله عبدالله، محمد حنیف اتمر و محمدمعصوم استانکزی رییس هیات دولت افغانستان تاکید داشته است که پاکستان در مراحل آینده نیز حاضر به تسهیل در مذاکرات بین افغانی است.

رهبران سیاسی پاکستان بعد از امضای پیمان صلح دوحه میان واشنگتن و طالبان در اوایل سال جاری میلادی تاکید کردند که اسلام‌آباد از هیچ تلاشی برای پیشبرد صلح افغانستان کوتاهی نمی‌کند اما آغاز گفت‌وگوهای بین افغانی برای موفقیت تلاش‌های صلح اجتناب ناپذیر است.

به گفته کارشناسان، پاکستان نگران هرگونه توقف احتمالی در روند جدید صلح دوحه و یا خرابکاری علیه تلاش‌های صلح است به همین دلیل درصدد است تا با ارتباط نزدیک با طرف‌های مذاکرات بین افغانی جلوی هرگونه کارشکنی را بگیرد و یا بین طرف‌های افغانی علیه عوامل مخرب اجماع سازی کند.

وزیر امور خارجه پاکستان روز گذشته آغاز مذاکرات بین افغانی در را طلوع جدیدی پیش روی افغانستان و گام بزرگی برای رسیدن به صلح دانست و تاکید کرد: نشست دوحه ثمره تلاش‌های مشترک ما است.

"شاه محمود قریشی" خرابکاران چه در داخل و یا خارج از افغانستان را چالش بزرگی برای فرآیند صلح و خطر تخریب این تلاش‌ها خواند و گفت: باید در برابر تخریب و یا طرح‌های سازماندهی شده بایستیم.

راهکار ۴ ماده‌ای پاکستان برای صلح افغانستان

وزیر امور خارجه پاکستان که روز گذشته به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه افتتاحیه مذاکرات بین افغانی سخنرانی می‌کرد با معرفی یک طرح چهار ماده‌ای به جامعه بین المللی با هدف کمک به پایداری صلح در افغانستان با اشاره به بندهای این طرح گفت: حمایت از روند صلح افغانستان باید به ابتکار خواسته مردم این کشور و احترام به اجتماع حاصله در نشست گفت وگوهای بین الافغان باشد، باید اطمینان حاصل شود که افغانستانی‌ها دیگر شاهد روزهای خشونت آمیز نخواهند بود، لزوم تعمیق تعاملات اقتصادی با افغانستان و بازسازی و توسعه پایدار اقتصادی این کشور و تلاش برای اطمینان از بازگشت عزتمندانه مهاجران افغانستانی  راهکار ۴ ماده‌ای اسلام‌آباد برای صلح افغانستان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =