ایران شناس ژاپنی، نقش زنان ایرانی در فعالیت های اجتماعی و علمی را ستود

پکن- ایرنا- یک ایران شناس ژاپنی در نشست تخصصی "جایگاه خانواده در ایران" که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد گفت: ایران از کشورهای توسعه یافته در زمینه حضور زنان در فعالیت های اجتماعی و علمی است.

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن، خانم"تویوکو موریتا" استاد دانشگاه دولتی کاگوشیما، ایران شناس و استاد زبان و ادبیات فارسی که در زمینه مطالعات اجتماعی در ایران به ویژه قوانین مدنی مطالعه و پژوهش دارد در نشست تخصصی "جایگاه خانواده در ایران" به بررسی دیدگاه های مربوط به خانواده در قالب قانون اساسی و مدنی ایران پرداخت و با اشاره به نقطه نظرات برخی از اندیشمندان همچون دکتر علی شریعتی و دکتر مرتضی مطهری گفت: دکتر شریعتی حضرت فاطمه (س) را بهترین زن دانست که در نگاه ایرانیان بسیار بزرگ و مقدس است.

نشست تخصصی و مجازی «جایگاه خانواده در ایران» روز گذشته در ادامه برگزاری سلسله نشست های تخصصی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن با موضوعات متنوع فرهنگی و معرفی ایران امروز برگزار شد.
 

خانم"تویوکو موریتا" در ادامه با اشاره به اینکه زنان ایرانی در همه زمینه ها از جمله کار خانواده، اجتماع و ... می توانند فعالیت کنند تصریح کرد: اگر به ایران سفر کنید به سرعت درک می کنید که آنان در دانشگاه ها حضور بالایی دارند،  تحصیلات عالی می کنند و به عنوان سیاستمدار و فعال اجتماعی حضور دارند و در این خصوص یکی از کشورهای توسعه یافته جهان است.

وی با اشاره به سفرها و شناخت خود از ایران گفت: سال ۱۳۸۹ برای اولین بار به ایران سفر کردم و بعد از آن مطالعات و تحقیقاتی در مورد این کشور انجام دادم و همچنین به عنوان استادیار دانشگاه کاگوشیما سه برنامه سفر رسمی دانشگاهی به این کشور را برنامه ریزی و اجرا کردم که علاقه مندی فراوانی به این کشور در میان دانشجویان ایجاد شد و پس از آن هم دوره های زبان فارسی را تشکیل دادم و  به ایران و ایرانیان بسیار علاقه مند هستم.

استاد دانشگاه دولتی کاگوشیما در کیوشو در ادامه به نحوه شکل گیری و تعاملات خانواده در ایران اشاره کرد و گفت: قانون حمایت از خانواده به ویژه در مورد کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست در ایران را در کمتر کشوری در جهان اسلام می توان یافت.

تویوکو موریتا در بخش دیگری از سخنانش به تشریح قوانین حمایتی، توجه افراد حتی همسایگان و بستگان نسبت به مشکلات یکدیگر و به ویژه کودکان خاص و ... پرداخت.

در ابتدای این برنامه که بیش از ۷۰ نفر از علاقه مندان ژاپنی حضور داشتند رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن در خصوص فعالیت ها و اقدامات رایزنی فرهنگی در حوزه های مختلف به ویژه کتب و نشریات منتشر شده توضیحاتی ارائه کرد.

«حسین دیوسالار» با ارائه توضیحاتی در خصوص این برنامه گفت: خانواده در ایران، هم در گذشته و هم امروز از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به عنوان یک مجموعه مقدس همواره حفظ و حراست شده است چرا که نقش بسیار مهمی به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی، تربیتی و آموزشی دارد.

رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن افزود: خانواده محل زیست، رشد و بالندگی است، در خانواده زندگی جریان دارد، فرزندان رشد می کنند و تربیت شکل می گیرد و تمام رفتارهای انسان نیز متوجه اعضای دیگر خانواده است زندگی در کنار خانواده زندگی همراه با مهربانی، عطوفت، خندیدن و گریستن است و در ایران به هم پیوستگی اعضای خانواده با هم از یک سو و خانواده ها با یکدیگر از سوی دیگر بسیار مهم و جدی تلقی می  گردد و بی تردید هر چه خانواده متعالی تر و محکم تر باشد، جامعه ای بالنده تر و زیباتر هم به وجود  خواهد آمد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایران، کشوری اسلامی است و لذا آموزش های اسلامی هم در تقویت جایگاه این نهاد اجتماعی به ویژه دستورات مستقیمی که در زمینه مهر، محبت، عشق ورزی، توجه به روح، ایمان و تعالی خانواده، پایبندی به اخلاق و بسیاری موضوعات دیگر دارد در تحکیم خانواده بسیار موثر است چرا که تنها با عشق و محبت است که می توان خانواده ای پایدار و متعالی را شاهد بود.

دیوسالار در پایان به برگزاری نشست های دیگری در ارتباط با خانواده و زنان اشاره کرد و افزود: پیش از این نیز رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن نشست های تخصصی دیگری از جمله "جایگاه خانواده در اسلام و شینتو" در قالب اولین دور گفت و گوی دینی ایران و ژاپن با حضور دکتر ابراهیمی ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، "جایگاه زنان در واقعه کربلا" در قالب سمینار اربعین، "ایران معاصر و جایگاه زنان" با سخنرانی دکتر کازومی یامازاکی ایران شناس و استاد دانشگاه یوکوهاما و  "جایگاه زنان در ایران، دیروز، امروز، آینده" با سخنرانی دکتر نائوهومی آبه متخصص تاریخ ایران واستاد دانشگاه اوچانومیزو برگزار کرده است.  

در پایان این برنامه نیز سه نفر از علاقه مندان ژاپنی به طرح سئوالات خود پرداختند و پاسخ های لازم نیز ارائه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =