۱۵۰ بنای غیرمجاز در باغ‌های همدان تخریب شد

همدان- ایرنا- مدیرامور اراضی سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: ۷۰۰ ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی همدان شناسایی شده است و از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵۰مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و بنای غیرمجاز در باغ‌های استان قلع و قمع شد.

هوشنگ کرمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این بناها در اجرای تبصره ۲ بند ۱۰ قانون حفاظت از اراضی زراعی و باغی با حکم دادستان عمومی و انقلاب این استان تخریب شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ماموریت‌های مهم جهادکشاورزی مدیریت کارآمد در راستای بهره‌برداری بهینه و حفظ و صیانت از اراضـی کشاورزی و تامین امنیت غذایی نسل حاضر و آینده بر اساس شرح وظایف قانونی و تکلیفی است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: تغییر کاربری اراضی کشاورزی همواره یکی از مهمترین چالش‌ها و مشکلات فراروی بخش کشاورزی و حفظ کاربری این اراضی از جمله فاکتورهای اساسی تامین‌کننده پایداری بخش کشاورزی است.

کرمی افزود: قانون‌گذار با هدف حفظ کاربری زمین‌های زراعی و باغ‌ها و تداوم تولید و بهره وری از آنها در سال ۱۳۷۴ قانونی با عنوان «قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها» به تصویب رساند تا از تغییر کاربری این اراضی جلوگیری کند.

وی اظهار داشت: افزایش قیمت اراضی و بهره‌برداری بی‌رویه و غیراصولی از اراضی کشاورزی سبب می‌شود که اراضی کشاورزی مرغوب، همواره مورد توجه افراد سودجو و فرصت‌طلب قرار گیرد تا با تغییر کاربری و خردکردن اراضی و فروش و واگذاری این اراضی به افراد ناآگاه، آنها را از چرخه تولید خارج و ضربه‌های جدی را بر تولید محصولات کشاورزی وارد کنند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان گفت: از مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی استان ۵۰ درصد اراضی کشاورزی و زراعی است که تاکنون برای ۲۰۰ هزار هکتار رفع تداخلات و تهیه نقشه در استان ایجاد شده است. 

وی اضافه کرد: با توجه به اجرای طرح بزرگ تهیه نقشه کاداستر برای سنددار کردن زمین‌های کشاورزی در استان، طرح بزرگ پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین‌های کشاورزی (کاداستر) در ۹۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان باید اجرا شود.

کرمی خاطرنشان کرد: با تهیه نقشه کاداستر، مالکیت‌های دولتی و شخصی بر روی زمین، نوع الگوی کشت و نوع محصول مشخص شده و تولیدکنندگان و کشاورزان با همکاری اکیپ‌های جمع‌آوری اطلاعاتی می‌توانند برای زمین خود سند مالکیت دریافت کنند.

وی بیان کرد: با تهیه نقشه کاداستر در زمین‌های کشاورزی و باغی، مقدمات سنددار کردن اراضی کشاورزی برای تولیدکنندگان و کشاورزان استان فراهم می‌شود.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان گفت: کشاورزان و تولیدکنندگان برای اجرای موفقیت‌آمیز طرح سنددار کردن زمین‌های کشاورزی خود با اکیپ‌های جمع‌آوری اطلاعات و کارشناسان مراجعه‌کننده همکاری کنند.

وی به روستاییان و کشاورزان توصیه کرد در گام نخست، با ارائه اطلاعات دقیق و صحیح به کارشناسان جمع‌آوری کننده اطلاعات زمین کشاورزی، در سنددار شدن اراضی کشاورزی همکاری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha