استاندار: جوانان برای تحقق توسعه متوازن استان کرمان راهکار ارائه دهند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با برشمردن ظرفیت ها و داشته های استان پهناور کرمان، از جوانان خواست ریشه های توسعه نامتوازن استان را شناسایی و برای توسعه یافتگی آن راه حل ارایه کنند.

محمدجواد فدائی شامگاه شنبه در نشست مشترک با اعضای شورای مشاوران جوان به بیان ظرفیت‌های استان کرمان پرداخت و مشکلات پیش‌روی توسعه و عقب‌ماندگی در برخی از شاخص‌ها را بیان کرد. 

وی از کرمان به عنوان استانی سهل و ممتنع باد کرد و ادامه داد:این استان منابع بسیار و ثروت‌های خوبی دارد، اما علی‌رغم همه این ثروت‌ها و منابع در بعضی از بخش‌ها که توقع نداریم به لحاظ توسعه و شاخص‌های پیشرفت، عقب و از متوسط کشوری پایین‌تر است. 

استاندار کرمان افزود: این سوال برای همه ما مطرح است که چرا استانی با چنین منابعی در بعضی از شاخص‌ها عقب است و چرا از این منابع استفاده نشده است. 

فدائی بیان کرد: استان کرمان رتبه اول مساحت (زمینی) کشور را دارد و به لحاظ جمعیت در رتبه نهم و در حوزه اقتصادی در رتبه دهم قرار گرفته و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی استان است.

فدائی ادامه داد: به لحاظ بارندگی استان خشکی هستیم و حتی در سال زراعی جاری که بارندگی خوبی هم داشتیم، اما ۲۵ استان از ما وضعیت بارندگی بهتری دارند.

وی به فعالیت‌های مختلف اقتصادی استان کرمان پرداخت و گفت: ۶ میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی کرمان است و به لحاظ تعداد شاغلان معدن، ارزش تولیدات معادن در حال بهره‌برداری، میزان استخراج ماده معدنی، تولید کنسانتره و گندله، تولید کاتد مس در کشور رتبه اول را داریم. 

استاندار کرمان، استخراج مواد معدنی سالانه استان کرمان را ۹۰ میلیون تن اعلام کرد و گفت: ۴۰ درصد ارزش افزود بخش معدن در استان کرمان قرار دارد. 

فدائی افزود: اعتبارات عمرانی استان کرمان سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که ۸۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص داده شد در حالی که ۵ هزار میلیارد تومان هر یک از شرکت های مس و گل‌گهر سود خالص داشتند. 

وی عنوان کرد: طی چند سال اخیر و دولت تدبیر و امید، میزان تولید کاتد مس به ۳۳۰ هزار تن، کنسانتره آهن به ۲۷.۸ میلیون تن، گندله به ۱۷.۵ میلیون تن و آهن اسفنجی به ۵ میلیون تن در سال رسیده است. 

استاندار کرمان گفت: در بخش کشاورزی علی‌رغم اینکه استان خشکی هستیم و مشکلات آبی داریم، ۱۳۸ نوع محصول کشاورزی با ۶ میلیون تن در سال تولید داریم، سال گذشته رتبه اول تولید پسته به میزان ۱۲۰ هزار تن، خرما ۳۷۰ هزار تن، گردو ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن، کنجد ۱۱ هزار تن، کُرک یک هزار تن، محصولات جالیزی یک میلیون تن و آرتیمیا ۳ تن داشته‌ایم. 

فدائی افزود: در تولید گل محمدی و ذرت دانه‌ای رتبه دوم و محصولات گلخانه‌ای و مرکبات رتبه سوم کشوری را در سال گذشته داشتیم و مجموع فروش محصولات کشاورزی استان ۴۵ هزار میلیارد تومان بود. 

وی عنوان کرد: کرمان با ثبت ۷۰۰ اثر ثبت ملی و ۷ اثر جهانی جایگاه ویژه در بخش میراث فرهنگی دارد و ۳۰۰ اثر فرهنگی و تاریخی در استان نیز مرمت شده است.

وی گفت: به لحاظ صنعت نسبتا جایگاه قابل قبولی داریم و پنج کارخانه خودروسازی داریم که ظرفیت تولید آنها ۳۵۰ هزار خودرو در سال است، البته به دلیل مسائل اقتصادی الان یک هفتم آن تولید دارند.

وی یادآور شد : درآمد مصوب سال گذشته استان کرمان ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که ما ۴ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم. 

استاندار کرمان به مشکلات استان نیز اشاره کرد و گفت: ۶۰ درصد جمعیت استان کرمان در چهار دهک پایین جمعیتی هستند و ۷.۷ درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد کشور در استان کرمان زندگی می کنند در حالی که چهار درصد جمعیت کشوری را داریم. 

فدائی بیان اظهارداشت: متوسط درآمد خانوار شهری کرمان ۳۰ میلیون تومان و متوسط درآمد خانوار روستایی کرمان ۱۵ میلیون تومان است در حالی که متوسط کشوری آن به ترتیب ۴۳ و ۲۳ میلیون تومان است. 

فدائی گفت: علی‌رغم همه منابع در اختیار طی سال‌های گذشته نتوانستیم بعضی شاخص‌ها را خوب پیش ببریم، اما به معنای این نیست که کار نشده باشد، با این حال باید بیشتر تلاش کرد. 

وی عنوان کرد: طی سال گذشته ۳ هزار و ۲۰۰ پروژه در استان کرمان با ۲۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر به بهره‌برداری رسید. 

استاندار کرمان افزود: امسال به مناسبت هفته دولت پروژه‌های افتتاحی استان کرمان یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده و ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی با ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مسکن به بهره‌برداری رسید. 

فدائی خاطرنشان کرد: میزان پروژه‌های افتتاحی و کلنگ‌زنی شده در هفته دولت امسال سه برابر هفته دولت سال قبل بوده است.

وی بیان کرد: این پرسش پاسخ های متعددی دارد و از مشاوران جوان که ذهن روشنی دارند، می‌خواهیم که بگویند چرا علی‌رغم این همه منابع در استان، اما در برخی از شاخص‌ها نتوانستیم خوب پیش برویم. 

استاندار کرمان تصریح کرد: کرمان استان از حیث گروه‌های سیاسی، متعادل است. از نظر من شاخص برای نقش گروه‌های سیاسی نماینده‌های مجلس هستند و استان کرمان طی۱۰ دوره نمایندگی ۴۴ نماینده اصولگرا، ۴۵ نماینده اصلاح‌طلب و ۱۱ نماینده مستقل داشته است، بنابراین نمی‌توانیم بعد از ده دوره بگوییم مقصر یک گروه سیاسی بوده است. 

فدائی افزود: برای اینکه جهشی در توسعه استان ایجاد کنیم و رشد سریعی داشته باشیم، لازمه آن کشف علت و رفع مشکل است.

وی گفت: اگر بخواهیم در جامعه حضور داشته و گوشه‌ای از کار را بگیرد، باید توانایی خود را در این زمینه نشان دهید، تجربه شخصی من است که فردی اگر می‌خواهد خدمت کند، مکان آن مهم نیست و هر جا جامعه نیاز داشته باشد باید آن را بپذیرد. 

وی عنوان کرد: اگر فرد توانایی های خود را ابراز کند، قطعا می‌تواند گوشه‌ای از کار را بگیرد و به توسعه استان کمک کند. 

استاندار کرمان پس از طرح صحبت‌ها و دغدغه‌های اعضای شورای مشاوران جوان به برخی از پرسش‌ها و مباحث مطرح از سوی آنان پاسخ داد و گفت: طرحی را در دست تهیه داریم که با تولید سلول‌های خورشیدی، قطب انرژی خورشیدی کشور خواهیم شد، سرمایه‌گذار انتخاب و در مرحله انتقال زمین هستیم و طی چند ماه آینده با راه‌اندازی آن علاوه بر رونق انرژی خورشیدی در استان، قطب تولید تجهیزات انرژی خورشیدی در کشور می‌شویم. 

 فدائی به مبحث کارآمدی سیستم اداری نیز اشاره کرد و گفت: از دلایل عقب ماندگی کشور این است که سیستم نداریم و کارها وابسته به افراد و سلیقه‌ای است و مهم تر اینکه سیستم  اداری ما هم کارا نیست.

وی ایجاد و اصلاح سیستم اداری را مورد تاکید قرار داد و افزود: کارآمد کردن سیستم اداری از برنامه‌های اولویت‌دار استانداری است و اگر این سیستم درست عمل کند، خیلی از مسائل حل می‌شود. 

استاندار کرمان با تاکید بر این نکته که جلسات با مشاوران تداوم خواهد داشت، گفت: صحبت کردن با مشاوران را مفید می‌دانیم، آینده در دست جوانان است و باید انتقال تجربه صورت گیرد. 

 محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان نیز تشکیل گروه‌های فرهنگ و هنر و رسانه، آموزش و تحقیقات، مسائل اجتماعی ‌و خانواده، سلامت و مهارت، توسعه فناوری اطلاعات و امور زیربنایی را در زیرمجموعه شورای مشاوران جوان استاندار کرمان پیشنهاد داد.

وفایی سرپرست معاونت توسعه و منابع استاندار کرمان از رسالت‌های جدی شورای مشاوران جوان را حلقه واسط بین جوانان علاقه‌مند مشارکت در کارهای اجرایی و دولت دانست. 

 آیت‌ اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز با تبریک به انتخاب مشاوران جوان گفت: با تشکیل گروه‌های تخصصی مشاوران و در ادامه کار، از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده خواهیم برد و برای پیشرفت و توسعه استان همراه آنها هستیم. 

اعضای شورای مشاوران جوان استاندار کرمان در ادامه نشست به بیان دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و نظرات خود در خصوص مسائل آموزشی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی پرداختند. 

راهکاری نوین و به روز و خارج از تفکر سنتی، گسترش استارتاپ‌ها و تولید ثروت، توجه به نخبگان و فراهم آوردن زمینه ماندگاری آنها در استان، کارآفرینی، شناسایی و معرفی فرصت‌ها برای جوانان، توجه به مسائل آموزشی و نگاه علمی به آموزش و پرورش، جوان‌باوری، توجه به مناطق حاشیه و محیط زیست و اطلاع رسانی خدمات دولت، از اهم مباحث مطرح از سوی مشاوران جوان بود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =