صالحی: آیت‌الله صانعی سهم مؤثری در استقرار جمهوری اسلامی داشت

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت حضرت آیت‌الله یوسف صانعی را تسلیت گفت و نوشت: ایشان از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و از پیشتازان نهضت اسلامی بودند و سهم مؤثری در استقرار جمهوری اسلامی ایفا کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام شامگاه شنبه سیدعباس صالحی آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم بزرگوار و یار دیرین انقلاب اسلامی و امام راحل(ره)، مرحوم آیت الله حاج شیخ یوسف صانعی موجب تألم و تأثر شد.

ایشان از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و از پیشتازان نهضت اسلامی بودند و در مراحل گوناگون آن، نقش ارزشمندی داشتند و با مسؤولیت های کلیدی تقنینی و قضایی، سهم مؤثری در استقرار جمهوری اسلامی ایفا کردند.

هم‌چنین دیدگاه‌های علمی و فقهی ایشان،فرصت‌های تازه گفت وگو را در افق‌های اجتهادی باز گشود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت ارتحال آن عالم مجاهد به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی و علما و حوزه های علمیه، بیت معزز و شاگردان و علاقه‌مندان ایشان، از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و همنشینی با اولیاءالله و برای بازماندگان مکرم صبر و اجر مسألت دارم.

مرحوم آیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید که به دلیل شکستگی لگن و مچ دست در یکی از بیمارستان های قم بستری بود، در جریان انجام دیالیز در دو مرحله دچار ایست قلبی شد و در سن ۸۳ سالگی به دیدار حق شتافت.

آیت الله صانعی سال ۱۳۱۶ خورشیدی در خانواده ای مذهبی و روحانی و در یکی از روستاهای استان اصفهان به نام نیک آباد چشم به جهان گشود. وی در دامان خانواده ای مرید اهل بیت (ع) رشد و پرورش یافت.

وی علاوه بر سالها تلمّذ در حوزه درس حضرت امام راحل، از محضر اساتید بزرگی همچون آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله محقّق داماد و آیت‌الله اراکی نیز بهره برده و از سال ۱۳۵۴، رسماً تدریس خارج فقه را با کتاب زکات در مدرسه حقّانی (شهیدین) آغاز کرد که تقریرات آن درس به قلم دو تن از شاگردانشان، موجود است.

آشنایی آیت‌الله صانعی با مبانی اصولی و فقهی حضرت امام خمینی(ره) و اِشراف کامل بر آن‌ها به دلیل سالها تلمّذ و تمحّض در محضر آن بزرگوار، ویژگی خاصی به درس خارج ایشان در حوزه داده بود. عضویت در شورای نگهبان ازسوی امام راحل، نماینده حضرت امام خمینی(قدس سره) در شورای عالی بازسازی مناطق جنگی، عضویت در اولین دوره مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده منتخب تهران از سمت های آن مرحوم بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =