طرح نذر آب در دهستان کوه سفید بخش مرکزی خاش آغاز شد

زاهدان- ایرنا- طرح نذر آب با مشارکت و حمایت‌های ویژه خیران و داوطلبان جمعیت هلال احمر کشور در مناطق روستایی دهستان کوه سفید بخش مرکزی خاش سیستان و بلوچستان آغاز شد.

به گزارش ایرنا آیین بسته بندی و توزیع یکهزار بسته غذایی، یکهزار بسته نوشت‌افزار، ۵۵ هزار بطری آب معدنی و ۷۰ تانکر آب با عنوان طرح نذر آب (۳) با حضور رییس جمعیت هلال احمر کشور و استاندار سیستان و بلوچستان در شهرستان خاش برگزار شد.
این طرح در روستاهای دهستان کوه سفید بخش مرکزی خاش با مشارکت و همراهی خیران و جمعیت هلال احمر استان تهران،هلال احمر خاش، بخشداری مرکزی و دهیاران به مدت سه روز در حال اجراست.
بخشدار مرکزی خاش با قدردانی از حضور و خدمات دهی نیروهای سخت کوش و خدمتگذار در جمعیت هلال احمر در مناطق محروم دهستان کوه سفید این شهرستان گفت: مردم مهمان نواز در این شهرستان مرزی میزبانی شایسته برای هموطنان گرامی خواهند بود.
عیدمحمد قلندرزهی بیان کرد: انجام کارهای عام المنفعه و خیرخواهانه دارای اجر و پاداش معنوی است.

سومین مرحله «طرح نذر آب» در ۶ شهرستان نیکشهر، چابهار، هامون، نیمروز، ایرانشهر و خاش استان سیستان و بلوچستان، سه شهرستان نهبندان، سربیشه و خسوف استان خراسان جنوبی، یک شهرستان ریگان استان کرمان و ۲ شهرستان بندرلنگه و حاجی آباد استان هرمزگان که تنش های آبی دارند، اجرا خواهد شد.

 در اجرای این طرح ملی داوطلبانه و بشردوستانه از توان استان های برخوردار از جمله زنجان، مرکزی، قزوین، گلستان، قم، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، بوشهر و فارس به عنوان استان های معین شهرستان های یادشده و استان های همدان، اردبیل، آذربایجان شرقی، خوزستان، گیلان، البرز، سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، مازندران و کیش نیز به عنوان استان های پشتیبان استفاده می شود.

در طرح «نذر آب ۳»، سه محور حمایت‌های معیشتی، خدمات درمانی (با پیوست ویروس کرونا) و برخورد با تنش‌های آبی به شکل استقرار تانکر، تصفیه آب و لوله کشی برای دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم اجرایی می‌شود.

سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی دو دهه و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال در دریای عمان و سواحل چابهار جریان دارند) همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبه رو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.

این استان به سبب گستردگی زیاد (۱۱.۵ درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از ۵۰ درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =