شهردار: امکان جابجایی محل دفن زباله شهر ارومیه طبق سند آمایش وجود ندارد

ارومیه- ایرنا- شهردار ارومیه با اشاره به یکی از مشکلات اهالی ساکن در اطراف سایت نازلو به عنوان محل دفن زباله های شهری نسبت به انتشار گاز متان و بوی نامطبوع آن گفت: امکان جابجایی این محل طبق سند آمایش سرزمین وجود ندارد.

محمد حضرت پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برای مدیریت پسماند به عنوان یک رسالت برای مدیریت شهری به مشارکت همه دستگاه‌ها نظیر استانداری، فرمانداری، محیط زیست و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیاز است.

وی اضافه کرد: همچنین نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز باید قانونی را وضع کنند که دولت به مدیریت پسماند به عنوان یک ضرورت به مانند پروژه های عمرانی چون ساخت راه نگاه کنند و برای آن اعتبار تخصیص دهد.

وی بیان کرد: شهرداری ارومیه مکلف است طبق حکم مرجع قضایی و به دور از هیاهوهای سیاسی به وظیفه خود در برابر این موضوع عمل کند.

شهردار ارومیه گفت: ۹۸ درصد زباله های کشور به صورت دفنی مهار شده که این زباله های دفنی با گذر زمان منجر به تولید گاز متان  می کنند که این گاز متان حاصله و بوی آن منجر آزاردگی ساکنان روستاهای اطراف می شود.

وی افزود: شیرابه های زباله و گاز متان منتشره از زباله های دفنی از جمله  تهدیدات زیست محیطی است اما گاز متان برای مردم خطرناک نیست فقط بوی نامطبوع آن اذیت کننده است.

حضرت پور با بیان اینکه  ۲۵ درصد از ۶۰۰ تن زباله تولیدی در شهرستان ارومیه را شیرابه تشکیل می دهد، بیان کرد:  شیرابه تولیدی به عنوان یک تهدید زیست محیطی است چرا که غلظت آلایندگی آن به مراتب از فاضلاب شهری زیادتر است.

وی از عقد قرارداد ۸۰۰ میلیارد ریالی برای احداث استخر محلی در راستای حل این مشکل خبر داد و اضافه کرد: جمع آوری شیرابه و هدایت و تصفیه آن، پوشش ۶۰ سانتی‌متری سایت نازلو با خاک، ایجاد راه دسترسی در محل دفن برای هدایت شیرابه به استخرها، احداث دیوار چهار متری برای لوله گذاری جهت هدایت  شیرابه، ایجاد کانال برای ساماندهی آب های سطحی از ارتفاعات اطراف سایت و استفاده از گاز  ازون برای بی خطر سازی شیرابه از جمله اقدامات شهرداری در سایت نازلو طی سال جاری عنوان کرد.

شهردار ارومیه ابرازامیداوری کرد که اقدامات عمرانی در سایت نازلو و اتمام آن تا یک ماه آینده رضایتمندی اهالی ساکن اطراف محل سایت نازلو و دور ماندن از آسیب های زیست محیطی را رقم بزند.

به گزارش ایرنا، سایت نازلو در شمال غربی شهر ارومیه قرار داشته و سال هاست که زباله تولیدی در این شهر، در این محل دفن می شود.

طی سال های اخیر، برنامه های زیادی در راستای تفکیک از مبدا یا تولید برق از پسماند در ارومیه طرح ریزی شده ولی هیچ کدام به سرانجام مطلوب نرسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =