پیشرفت نسبی ترمیم و احداث سیل‌بندهای خوزستان

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان با بیان اینکه وضعیت ترمیم و احداث سیل‌بندهای استان به نسبت خوب است گفت: بخشی از سیل‌بندها به عهده بنیاد مسکن است که روند ترمیم و احداث آنها خوب پیش رفته و بخش دیگری به عهده سازمان آب و برق است که جز چند مورد بقیه به نسبت پیشرفت خوبی داشته‌اند.

غلامرضا شریعتی روز شنبه در نشست قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده خوزستان در اداره کل مدیریت بحران استانداری بیان کرد:در زمینه ترمیم و احداث سیل‌بندها در برخی نقاط مشکل با معارضان محل برطرف شده و پیشرفت بازسازی سیل‌بندها خوب بوده اما در برخی نقاط نیز با توقف رو به رو شده که بنا شده اقدامات لازم از طرف فرمانداران صورت گیرد.
وی با اشاره به روند بازسازی منازل سیل‌زده در خوزستان نیز افزود: روند بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده تقریبا رو به اتمام است و تنها تعداد معدودی باقی مانده است که در روزهای آینده تحویل مالکان می‌شود.
استاندار خوزستان ادامه داد: برخی متقاضیان دریافت خسارت سیل فروردین ۹۸ معتقدند که حقوق آنها تضییع شده که بنا شد پرونده این افراد مجدد بررسی شود لذا اگر از سوی پژوهشگاه فضایی کشور این مساله تایید شد خسارت به آنها پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به وضعیت منازل خسارت دیده از زلزله تیر ۹۸ در مسجدسلیمان گفت: تاکنون برای نزدیک به ۲ هزار واحد اقدامات مرتبط با ساخت و برنامه‌ریزی برای ساخت انجام شده است.
شریعتی ادامه داد: با توجه به وسعت بافت فرسوده مسجدسلیمان، دولت تدبیر و امید پارسال تصمیم گرفت زمینی از سوی هوانیروز به منظور جابه جایی منازل واقع در مناطق فرسوده مسجدسلیمان تحویل داده شود که در دست پیگیری است و سعی شود پس از تحویل گرفتن زمین برای ساخت و ساز و اسکان اقدام لازم صورت گیرد.
استاندار خوزستان افزود: یکی دیگر از برنامه‌های ما طراحی یک شبکه مستقل برای مدیریت بحران از طریق امواج رادیوی و مخابراتی است تا با نصب دکل‌ها و با استفاده از فرکانس‌های مربوطه در زمان‌وقوع بحران دچار ترافیک نشویم.
وی خاطرنشان کرد: برای طراحی این شبکه مستقل لازم‌ است کمیته‌ای تشکیل و پس از بررسی کامل طرح گوشی‌ها و امکانات لازم آن را خریداری کند تا بتوانیم یک شبکه پایدار در جغرافیای خوزستان فراهم‌آوریم و در مقابله با بحران‌های متعدد بتوانیم هوشمندانه‌تر، سریع‌تر و بهتر عمل کنیم.
به گزارش ایرنا در جریان سیلاب فروردین ۱۳۹۸ که با طغیان رودخانه‌های کارون، دز و کرخه همراه بود حدود ۹۰ روستای غرب خوزستان در محاصره سیل قرار گرفتند و عملیات امداد رسانی به این روستاها تنها از طریق هوا و قایق صورت گرفت.
این سیلاب بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های خوزستان خسارت زد و بیش از ۲۰۰هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی را زیرآب برد.
بیشترین حجم خسارت سیلاب در روستاهای دشت آزادگان، حمیدیه، شوش، شوشتر و هویزه گزارش شد.این سیلاب به ۲۵هزار و ۸۲۵ واحد روستایی خسارت زد.
همچنین در ۱۷ تیر ۹۸ زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر شهرستان مسجدسلیمان را در شمال خوزستان لرزاند که کانون آن در منطقه گلگیر این شهرستان بود؛  در این زمین لرزه خسارت زیادی به منازل مسجدسلیمان وارد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =