استاندار : شهرک مهارت در آذربایجان‌غربی تاسیس می‌شود

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به ظرفیت‌های جغرافیایی و مهارتی استان از تاسیس شهرک مهارت خبر داد و گفت: این شهرک به منظور انسجام بخشی به آموزش‌های مهارتی و تقویت نقش آفرینی مهارت آموزی در توسعه استان راه‌اندازی می‌شود.

محمدمهدی شهریاری روز شنبه در نخستین جلسه شورای مهارت آذربایجان غربی که با حضور رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه وضعیت سیستم آموزشی کشور مدرک گراست و مهارت از جایگاه خاصی برخوردار نیست، گفت: تا زمانی‌که تحول اساسی در شیوه‌های آموزشی کشور رخ ندهد نمی‌توان به جهش در حوزه‌های مختلف توسعه امیدوار بود.

وی افزود: سیاست‌های آموزشی برای دستیابی به کاهش نرخ بیکاری و نیز تربیت نیروهای کاردان باید تغییر کند.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هنرستان‌های فنی مدت‌هاست به فراموشی سپرده شده، توجه به این مراکز را در تربیت نیروهای کاردان و نیز کاهش نرخ بیکاری بسیار موثر دانست.

شهریاری تفکر مدرک گرایی حاکم بر کشور را یک مانع اساسی در تحقق توسعه پایدار عنوان کرد و گفت: تحول با تبیین ساختارهای توسعه محور تحقق می‌یابد و ترویج فرهنگ مهارت به عنوان راهکاری اساسی در توسعه می تواند کمک حال شرایط امروز کشور باشد.

وی با بیان اینکه جمعیت تحصیل کرده بیکار فاقد مهارت یک آفت اساسی است، ادامه داد: ارائه آموزشهای مهارتی برای این قشر و نیز جمعیت روستایی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزایش کیفیت مراکز فنی و حرفه‌ای را از دیگر الزامات ترویج فرهنگ مهارتی برشمرد.

در ادامه این جلسه نمایندگان سازمان‌های بهزیستی، جهاد کشاورزی، آموزش و پروش، میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌های ذیربط به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

علی اوسط هاشمی رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در سفر ٢ روزه به آذربایجان‌غربی از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ارومیه مرکز استان و شهرستان پیرانشهر بازدید خواهد کرد.

آذربایجان‌غربی یکی از استان‌های موفق در ارائه آموزش‌های مهارتی در کشور به شمار می‌رود و سالانه افزون بر هفت میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در استان ارائه می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۶ هزار حرفه مهارتی در استان به مهارت‌آموزان، آموزش داده می‌شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =