پرداخت ۲۲.۸ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های اقتصاد مقاومتی

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است از ابتدای امسال تا پایان تیرماه ۲۲ هزار و ۸۷۸ میلیارد ریال بابت تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در راستای اقتصاد مقاومتی در استان‌های مختلف کشور پرداخت شده است.

پرداختی یاد شده بابت ۹۶۳ طرح نیمه‌تمام با پیشرفت بالای۶۰ درصد، همچنین بابت تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط انجام شده است.

برپایه این گزارش، در چهار ماهه امسال در مجموع دو هزار و ۹۷۴ فقره ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی انجام شده بود که یک‌هزار و ۶۳۰ فقره به مبلغ ۵۴ هزار و ۴۸۲ میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شده بودند.

بیشترین پرداختی از محل این تسهیلات به ترتیب به استان‌های سمنان به ارزش چهار هزار و ۶۳۹ میلیارد ریال بابت ۱۵۳ فقره طرح، گیلان با سه هزار و ۴۸۳ میلیارد ریال بابت ۶۷ فقره طرح و گلستان با یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بابت ۴۶ فقره طرح بوده است.

همچنین کمترین پرداختی به استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد با صفر ریال بوده است.

به گزارش ایرنا،   سازمان برنامه و بوجه نیز چندی پیش با انتشار گزارشی به وضعیت اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی پرداخته بود که بر اساس آن، برای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت و معدن اشتغال ۲۷۰ هزار نفر پیش‌بینی شده که بیش از ۲۶ درصد کل اشتغال را دربرمی‌گیرد.

برپایه جداول آماری مربوطه، پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اولویت‌دار در دو سطح ملی و استانی برنامه تولید و اشتغال گسترده و مولد برای امسال تعداد ۸۳ پروژه، اجرا می شود که توسط ۱۹ دستگاه مجری به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

در قالب یکی از بندهای تبصره ۱۸ قانون بودجه برای بخش صنعت و معدن میزان اشتغال ۲۷۰ هزار و یک نفر پیش‌بینی شده و تسهیلات از محل منابع داخلی موسسه عامل رقم بیش از ۱۰۰ هزار و ۶۴۹.۵ میلیارد ریال در نظر گرفته شده و تسهیلات صندوق توسعه ملی نیز به همین میزان مورد نظر است.

برابر آمار مورد بررسی کمک بلاعوض از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال به میزان ۴۶۶ میلیارد ریال است و یارانه سود تسهیلات پیش بینی شده در قالب تبصره یاد شده ۱۰ هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال تخصیص یافته و در جمع منابع تبصره ۱۸ رقم ۱۰ هزار و ۶۷۷ میلیارد ریال را نشان می‌دهد.

کل اشتغال پیش‌بینی شده در چارچوب پروژه های اقتصاد مقاومتی اولویت‌دار در دو سطح ملی و استانی برای سال ۹۹ بالغ بر یک میلیون و ۳۲ هزار و ۹۶۲ نفر است.  

همچنین کل تسهیلات از محل منابع داخلی موسسه عامل ۲۹۶ هزار و ۷۵ میلیارد ریال، تسهیلات صندوق توسعه ملی ۱۹۶ هزار و ۸۵۵ میلیارد ریال و کمک بلاعوض به میزان ۲۵ هزار و ۸۸۶ میلیارد ریال ثبت شده و یارانه سود تسهیلات هم به میزان ۱۹ هزار و ۸۹۷ میلیارد ریال است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =