۲۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84036273
۰ نفر

برچسب‌ها

انگلیس پایگاه نظامی‌ خود را در عمان گسترش می‌دهد

لندن - ایرنا- وزیر دفاع انگلیس در جریان سفرش به خاورمیانه، از گسترش پایگاه دریایی این کشور در بندر «دقم» عمان، در نزدیکی آب‌های خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایرنا، «بن والاس» با صدور بیانیه‌ای که روز شنبه در تارنمای وزارت دفاع انگلیس انتشار یافت، افزود که لندن برای توسعه سه‌برابری این بندر ۲۳.۸ میلیون پوند (۳۰.۵ میلیون دلار) اعتبار تخصیص داده است.

به گفته وی، این پایگاه دریایی مأموریت اعزام ناوهای انگلیس به اقیانوس هند و آموزش ارتش عمان توسط نیروهای انگلیسی را برعهده دارد.

وزیر دفاع انگلیس سپس مدعی شد که روابط دوستانه و طولانی انگلیس با کشورهای حاشیه خلیج فارس بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است.

وی افزود که از مبارزه با داعش گرفته تا ایجاد امنیت در خیابان‌های انگلیس که به گفته وی،  به لطف شبکه اطلاعاتی لندن با کشورهای حاشیه خلیج صورت گرفته، «خرسندم که اکنون این رابطه را تجدید کنم»  

به گفته وزارت دفاع انگلیس، پایگاه نظامی دقم عمان امکاناتی را در اختیار دارد که می‌تواند از دو ناو هواپیمابر انگلیس به نام‌های «ملکه الیزابت» و «شاهزاده ولز» میزبانی ‌کند. این پایگاه همچنین به لحاظ اشراف راهبردی لندن بر مناطق شرقی کانال سوئز حائز اهمیت است.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش یک نشریه انگلیسی فاش کرد دولت لندن در حال مشارکت نظامی با ۱۷ کشوری است که در فهرست ناقضان حقوق بشر وزارت امور خارجه انگلیس قرار دارند.

از سویی گزارش‌های منتشر شده حاکیست که انگلیس در بیش از یک دهه گذشته ۱۶ میلیارد پوند تسلیحات نظامی به کشورهای ناقض حقوق بشر فروخته است.

رهبر سابق دومین حزب سیاسی انگلیس در نامه‌ای شدیدالحن به «بوریس جانسون»، سیاست دولت لندن در این خصوص را مورد انتقاد قرار داده و خواستار تجدید نظر فوری در این زمینه شده است.

جرمی کوربین خاطر نشان کرد که تنها از این طریق، ملت‌های مظلومی که حقوق شان توسط دولت های متجاوز نقض می‌شود، احساس آسایش خواهند کرد.

والاس هفته گذشته در راس هیاتی از وزارت دفاع انگلیس با هدف توسعه همکاری‌های نظامی راهی خاورمیانه شد. وزارت دفاع انگلیس جزئیات دقیق برنامه سفر وی را اعلام نکرده اما از قطر و عمان به عنوان مقاصد این سفر یاد کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =