سفیر روسیه: مسکو به دنبال نقش‌آفرینی در لبنان نیست

تهران - ایرنا - «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در بیروت روز شنبه در سخنانی تاکید کرد که مسکو نیتی برای نقش‌آفرینی اساسی در لبنان ندارد و قادر به انجام این کار هم نیست.

به گزارش پایگاه خبری «روسیاالیوم»،‌ زاسپکین که مسئولیتش به عنوان سفیر در لبنان روبه پایان است، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی‌ اخبار منتشره درباره اینکه مسکو قصد دارد نقش مهم و اساسی در لبنان بازی کند را رد کرد و گفت: واشنگتن ادعاهایی از این دست را مطرح می‌کند تا نفوذ و حضور خود را در لبنان تقویت کند.

وی درباره سوریه نیز گفت: این کشور برای ما موضوعی سرنوشت‌ساز است و ارزش راهبردی زیادی برای روسیه دارد، اما درباره لبنان ما می‌خواهیم که یک توازن داخلی و خارجی در این کشور برقرار شود. همچنین اقدامات آمریکا طی هفته‌های اخیر و تحریم‌های واشنگتن علیه لبنان برای ما ناراحت‌کننده است.

زاسپکین افزود:‌ روسیه نه قصد دارد و نه قادر است که نقش اساسی در لبنان ایفا کند. اخبار منتشره در این باره نوعی ارعاب و ایجاد وحشت از سوی آمریکا است که می‌خواهد نشان دهد، روسیه و چین به منطقه خواهند آمد و سیطره و نفوذ خود را بیشتر خواهند کرد. همه اینها در واقع در راستای تثبیت نفوذ آمریکا در خاورمیانه صورت می‌گیرد.

سفیر روسیه در لبنان در ادامه نقش فرانسه در لبنان را تسهیل‌کننده امور خواند و گفت: بعد از ارائه طرح پاریس به لبنان «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه و «ولادیمیر پوتین» همتای روسش با هم گفت‌وگو کردند. روسیه از این طرح استقبال و اعلام کرد که موضع مثبتی نسبت به آن دارد.

آمریکا به تازگی برخی از مقام‌های سیاسی لبنانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

این در حالی است که لبنان در حال حاضر شرایط اقتصادی و سیاسی ملتهبی دارد و وقوع انفجار گسترده طی ماه گذشته در بندر بیروت،‌ شرایط سیاسی و اقتصادی این کشور را پیچیده‌تر و سخت‌تر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =