ارزآوری کلان رهاورد کارخانه دارویی در سیستان و بلوچستان خواهدبود

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: راه‌اندازی خط تولید داروهای مشتق از موادمخدر در سیستان و بلوچستان به دلیل نیاز فراوان بازار مصرف داخل و خارج از کشور ارزآوری کلان به همراه دارد.

به گزارش ایرنا کریم همتی روز شنبه در دیدار با رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تولید مشتقات دارویی از موادمخدر را طرحی دارای بازار مصرف در منطقه و فرا منطقه دانست و اظهار داشت: کارشناسان خبره هلال احمر به منظور بررسی نهایی طرح و زیرساختهای موجود هفته آینده به زاهدان سفر خواهند کرد.

وی ادامه داد: برای سرمایه گذاری در مناطق محروم که محملی برای اشتغالزایی و نیز خودکفایی در تولید محصولات موردنیاز کشور و منطقه است کاملا آماده‌ایم.

رییس سازمان هلال احمر کشور با بیان اینکه همکاری وزارت بهداشت و سازمان هلال احمر در این زمینه قطعا منتج به ثمرات ویژه ای در زمینه خودکفایی برخی داروهای مرتبط، خواهد بود تصریح کرد: امیدواریم در صورت نهایی شدن طرح، استانداری سیستان و بلوچستان پشتیبانی قوی برای تسریع در اجرای آن باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این نشست گفت: با راه اندازی این خط تولیدی علاوه بر اشتغالزایی کلان در استان امکان رقابت برای عرضه دارو در بازارهای منطقه ای و جهانی را فراهم خواهد ساخت.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری با بیان اینکه یکی از مهمترین مسیرهای توسعه توجه به مقوله مهم پژوهش و تولید محصولات دانش بنیان است افزود: افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور در مرکز رشد فناوری سلامت و همچنین راه اندازی نخستین پارک فناوری سلامت در محوطه پردیس دانشگاه بزودی، نشان دهنده تلاش وافر اعضای هیات علمی خوش فکر و خلاق و صاحب ایده در توسعه فعالیت های پژوهشی منتج به محصولات بدیع در این دانشگاه است.

وی اضافه کرد: ساخت بزرگترین پارک فناوری سلامت در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شهر زاهدان شروع شده و با توجه به محدودیت های اعتباری فعلی به دنبال تکمیل، تجهیز و راه اندازی این مرکز دانش محور و فناور از محل مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط هستیم.

هاشمی بیان کرد: حدود ۱۴ هزار مترمربع فضا در اختیار پارک علم و فناوری سلامت قراردادیم و امکان راه اندازی خط تولیدی داروهای یاد شده را در پردیس دانشگاه داریم.

وی تاکید کرد: دانشگاه علوم‌ پزشکی زاهدان مسیر خود در زمینه فناوری سلامت را به خوبی پیدا کرده و خوشحالیم که ریل گذاری برای آینده این حوزه مهم به درستی صورت گرفته است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: هدف اصلی ما در مرکز رشد فناوری این است که علم دانشگاهیان را در اختیار مردم و جامعه قرار دهیم

وی افزود: مرزهای شرقی در کنار توان فنی و نیروی انسانی کارآمد و متخصص مزیّت نسبی و ارزشمند سیستان و بلوچستان برای توسعه دانش محور است.

هاشمی بیان کرد: تقاضای سیستم بهداشتی و درمانی در تمام جهان برای خریداری این گونه داروها قابل توجه است و با توجه به امکانات، زیرساخت های فنی، نیروی انسانی متبحر و دانش لازم امکان راه اندازی این خط تولید در دانشگاه زاهدان فراهم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =