دروس تئوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مجازی ارائه می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل امور آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اولویت اول دانشگاه حفظ جان دانشجویان است و در شرایطی که با شیوع گسترده کرونا روبه رو هستیم، رویکرد دانشگاه ارائه آموزش های مجازی به خصوص در دروس تئوری برای تمام مقاطع دانشجویی است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سید عبدالصمد طباطبایی نژاد جزییات وضعیت آموزشی دانشگاه در سال تحصیلی جدید را تشریح کرد و ادامه داد: نیمسال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور ماه برای دانشجویانی که در دانشگاه حضور دارند، آغاز شده است.

وی از تاخیر احتمالی آغاز آموزش مجازی یا حضوری دروس در برخی رشته ها خبر داد و افزود: ممکن است در برخی رشته ها شروع کلاس ها به صورت مجازی یا حضوری تا بازه یک هفته ای نیز به تاخیر بیفتد.

مدیرکل امور آموزشی دانشگاه ‌در مورد دانشجویان جدیدالورود نیز گفت: اطلاع رسانی درباره دانشجویان جدیدالورود در هفته های آتی پس از اعلام نتایج اولیه کنکور، معرفی نمره تراز و در ادامه انتخاب دانشجو و ثبت نام انجام خواهد شد.

طباطبایی نژاد با بیان این که نتایج نهایی پذیرفته شدگان جدید دانشگاه در مدت ۶ تا هفت هفته آینده اعلام خواهد شد، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط شیوع پاندمی کووید- ۱۹ نمی توان برای دو ماه آینده برنامه ریزی دقیقی کرد.

‌وی با اشاره به این که پس از اعلام نتایج، ثبت نام ها به صورت آنلاین انجام خواهد شد، تاکید کرد: پس از اعلام نتایج، نحوه شرایط حضور فیزیکی دانشجویان از سوی دانشگاه به صورت رسمی اعلام می شود.

‌مدیرکل امور آموزشی دانشگاه گفت: ثبت نام اولیه دانشجویان قطعا به صورت اینترنتی انجام خواهد شد.

طباطبایی نژاد با بیان اینکه آموزش های مجازی جایگزین آموزش های تئوری دانشجویان خواهد شد، گفت: این موضوع یکی از مصوبات شورای آموزشی دانشجویان دانشگاه است.

‌وی از ضرورت حضور رزیدنت ها و اینترن ها در بخش های مختلف درمانی خبر داد و گفت: برخی از دروس عملی نیز در صورت امکان به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

‌مدیرکل امور آموزشی دانشگاه ارائه دروس به صورت فیلم را یکی دیگر از راهکارهای موثر در آموزش ذکر کرد و افزود: باید تا جایی که ممکن است با کمک روش های مختلف ترددهای غیرضروری و حضور دانشجویان حذف شود و حضور دانشجویان به زمان محدودتری کاهش یابد.

طباطبایی نژاد درباره اسکان دانشجویان خوابگاهی نیز اظهار داشت: حضور دانشجویان طبق گروه بندی در خوابگاه ها با کمترین حجم و بیشترین بازدهی انجام می شود.  

وی درباره دانشجویانی که در حال حاضر در مقاطع کارآموزی و کارورزی در مقطع پایه کارشناسی تحصیل می کنند، گفت: در شورای آموزش دانشجویان به دانشکده ها این اختیار داده شده تا زمان برگزاری دوره ها با  حفظ ساعات درسی، ترددها کاهش یابد و همانند دروس عملی نیز ساعت کلی فعالیت ها حفظ تا مسایل ایمنی و مراقبت های بهداشتی در بالاترین سطح انجام شود.

طباطبایی نژاد یادآور شد: امکان کوتاه کردن دروس کارآموزی و کارورزی با صلاح دید دانشگاه و دانشکده با حفظ ساعات درسی و عملی وجود دارد.

وی با بیان اینکه حضور دانشجویان کارآموزی در بیمارستانها و مراکز درمانی امری ضروری است، خاطر نشان کرد: در مورد این دانشجویان هم کوتاه تر شدن زمان حضور هیچ منعی ندارد و این افراد می توانند خدمات را در ساعات کمتری در بخش ها ارائه دهند.

طباطبایی نژاد بر ضرورت حضور دانشجویان در بخش های کارآموزی پزشکی تاکید کرد و گفت: انترن ها، رزیدنت ها و دستیاران با توجه به اینکه این گروه خدمات درمانی ارائه می دهند، لازم است در بیمارستان ها حضور کامل داشته باشند.

وی تاکید کرد: نزدیک به یک سوم تا ۴۰ درصد دانشجویان نیازمند حضور در مراکز درمانی هستند و در مجموع در مورد  ۳۰ تا ۴۰ درصد دانشجویان باید برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شود تا حضور همزمان دانشجویان به حداقل برسد. باید به عددی برسیم که این حجم از ترددها و حضور در توان خوابگاه ها و دانشکده ها باشد.

طباطبایی نژاد با بیان این که در ترم جدید یک سوم دروس به صورت حضوری برگزار خواهد شد، توضیح داد: دروس در این ترم به صورت تعاملی (ارتباط استاد و دانشجو)  ارائه و تمای برنامه های آموزشی ضمن توجه به ظرفیت خوابگاه ها توزیع می شود.  

وی در پایان با اشاره به ارتقای چشمگیر آموزش های دانشگاه در مقایسه با ترم گذشته گفت: پیش بینی می شود در ترم پیش رو خدمات مناسب تری در حوزه ارزشیابی آموزش ارائه شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =