فرماندار ورامین: حریم آثار تاریخی ورامین آزاد و بازسازی می‌شود

تهران- ایرنا- فرماندار ورامین گفت: به منظور تحقق برنامه‌های ستاد بازآفرینی شهری حریم برج تاریخی علاءالدوله آزاد شده و اطراف امامزاده یحیی(ع) مرمت و بازسازی می‌شود.

حسین کاغذلو روز شنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری که در محل فرمانداری ورامین تشکیل شد اظهار کرد: یکی از مهمترین بخش‌های طرح بازآفرینی شهری، توجه به بافت تاریخی شهرستان، آزاد سازی و مرمت این آثار مهم است.
وی گفت: برج تاریخی علاءالدوله، یکی از آثار تاریخی مهم و منحصر به فرد ورامین است که در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ به شماره ۱۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و آزاد سازی حریم و به‌سازی اطراف آن، یکی از بخش‌های طرح بازآفرینی شهری ورامین است.
وی افزود: آزاد سازی حریم این برج به اعتبار زیادی نیاز دارد ولی بهسازی آن به ویژه خیابان بین دو اثر مهم مسجد جامع و برج علاءالدوله که بازار قدیمی ورامین را تشکیل می‌داده، از جمله طرح‌هایی است که در قالب بازآفرینی شهری با اجرای سنگفرش پیاده‌روها، یکسان سازی سردر مغازه‌ها و نیز ایجاد فضای مناسب بصری، انجام می‌شود.
کاغذلو تصریح کرد: برای اجرای این مهم، شهرداری، اداره اوقاف و امور خیریه و دفتر میراث فرهنگی شهرستان همکاری لازم را داشته و بر اساس مطالعات کارشناسی، کار بهسازی حریم برج آرامگاهی علاءالدوله انجام می‌شود.
وی افزود: بقعه متبرکه امازاده یحیی(ع)، دیگر اثر تاریخی و فرهنگی شهرستان ورامین است که به شماره ۱۹۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از اهمیت ویژه‌ای در حوزه تاریخی و سبک احداث برخوردار بوده و در جهان شناخته شده است.
فرماندار ورامین گفت: محوطه بیرونی این امامزاده طی دو سال گذشته توسط شهرداری ورامین به‌سازی شده و لازم است تا با ارائه طرح کارشناسی، نسبت به بهسازی محوطه داخلی این بنا بر اساس طرح بازآفرینی شهری اقدام شود.
وی اظهار کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده و رفع مشکلات پیرامون آن، همواره مورد توجه مدیران قرار دارد و دولت تدبیر و امید نیز با نگاه ویژه به آن تلاش دارد تا با اجرای طرح بازآفرینی شهری گامی بلند در جهت نوسازی این بافت‌ها بردارد.
وی افزود: اجرای طرح بازآفرینی شهری از سوی دولت، فرصت مناسبی برای نوسازی بافت های فرسوده است و می تواند مسیر را برای رفع مشکلات و ارائه خدمات بهتر به ساکنان این مناطق هموار کند.
وی تصریح کرد: دولت تلاش دارد تا با اجرای طرح بازآفرینی شهری، از حقوق افراد ساکن در این مناطق حفاظت کرده و از بروز تلفات در هنگام بروز حوادث طبیعی و غیر طبیعی پیشگیری کند.
فرماندار ورامین اظهار داشت: شهرستان ورامین ۵۴۰ هکتار بافت فرسوده در دو بخش مرکزی و جوادآباد دارد که لازم است برای تخصیص اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری، شهرداری ها و دستگاه های اجرایی تلاش بیشتری از انجام دهند.
وی گفت: دستگاه هایی نظیر شهرداری، بهزیستی، آموزش و پرورش، شرکت توزیع برق، گاز، شبکه بهداشت و درمان، میراث فرهنگی و سایر دستگاه هایی که در بافت های فرسوده طرح های قابل اجرا دارد موظفند تا شنبه هفته آینده، طرح های خود را به شهرداری به منظور مکاتبه با ستاد بازآفرینی شهری استان تهران برای برخورداری از اعتبارات این حوزه، ارسال کنند.
کاغذلو گفت: بافت فرسوده علاوه بر این که سیمای شهر را از توسعه و عمران دور می کند، در مواقع بروز بحران و حوادثی نظیر زلزله، خسارت های مادی فراوان و تلفات انسانی زیادی را بر جای می گذارد.

 ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =