مروری بر آنچه در لیگ قهرمانان آسیا گذشت؛ نمایندگان ایران در جستجوی کامبک

تهران- ایرنا- مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در حالی قرار است پیگیری شود که چهار نماینده کشورمان در ۲ هفته اول نمایش خوبی نداشتند.

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا مسابقات ورزشی را تحت‌الشعاع خود قرار داد و لیگ قهرمانان آسیا هم از این قاعده مستثنی نبود. بعد از برگزاری ۲ هفته اول مرحله گروهی، بازی‌ها متوقف شد و حالا قرار است بعد از حدود هفت ماه بار دیگر از سر گرفته شود اما با شکل و شمایل متفاوت.

مسابقات منطقه غرب از ۲۴ شهریور در دوحه به صورت متمرکز آغاز می‌شود و قرار است تا فینال ادامه پیدا کند. در منطقه شرق آسیا نیز رقابت‌ها در آذرماه برگزار می‌شود و نهایتا در تاریخ ۲۹ آذرماه شاهد یک فینال تک بازی هستیم.

چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا خود را به دوحه رسانده‌اند تا بازی‌هایشان را انجام دهند. پرسپولیس تنها تیمی بوده که وضعیت نسبتا خوبی از لحاظ آمادگی داشته و سرمربی‌اش حفظ شده است. سه تیم دیگر اما با سرمربیان متفاوت به میدان می‌آیند. مجید نامجو مطلق سرمربی موقت استقلال است. سپاهان را محرم نویدکیا هدایت می‌کند و مهدی رحمتی سکان‌دار شهرخودرو به حساب می‌آید.

تا به اینجا هیچ‌کدام از نمایندگان کشورمان عملکرد خوبی نداشته‌اند. از مجموع هشت بازی برگزار شده پنج باخت، ۲ تساوی و یک برد به دست آمده است. هیچ‌کدام از نمایندگان ایران درگروه‌های خود جزو صعودکننده‌ها تا به اینجا نبوده‌اند و به جز سپاهان، سه تیم دیگر قعرنشین هستند.

استقلال در گروه اول ابتدا مقابل الشرطه عراق در اربیل به تساوی یک بر یک دست پیدا کرد اما در گام دوم با نتیجه ۲ بر یک به الاهلی عربستان باخت. نکته جالب در گروه استقلال این است که تیم الوحده امارات از حضور در بازی‌ها انصراف داده و گروه استقلال به صورت سه تیمی پیگیری می‌شود. در این صورت استقلال در تاریخ‌های ۲۴ و ۲۷ شهریور بازی برگزار نخواهد کرد و کارش برای صعود آسان می‌شود. اگر الوحده را از این گروه کنا بگذاریم آبی‌ها بازهم با ۲ بازی قعرنشین گروه هستند و تیم‌های الاهلی با سه و الشرطه با یک امتیاز در رده‌های اول و دوم به سر خواهند برد. استقلال در ۲ بازی بعدی خود ماموریت غیرممکنی برای صعود ندارد ولی با توجه به عدم حضور چند بازیکن اصلی و همچنین سرمربی اصلی، کمی معادله پیچیده می‌شود.

در گروه دوم تیم شهرخودرو تقریبا یک ماموریت غیرممکن برای رسیدن به یک هشتم نهایی دارد. این تیم در ۲ بازی نخست خود با نتایج ۲ بر صفر و سه بر صفر به الهلال عربستان و پاختاکور ازبکستان باخت و حالا این ۲ تیم با ۶ امتیاز صدرنشینان گروه هستند. نماینده مشهدی فوتبال کشورمان حالا باید ۲ بازی بعدی خود را مقابل دیگر تیم صفر امتیازی یعنی شباب الاهلی امارات انجام دهد.

تیم فوتبال پرسپولیس در حالی به دوحه آمده که در ۲ دیدار ابتدایی خود یک امتیاز به دست آورد و حالا بعد از التعاون عربستان ۶ امتیازی و الدحیل قطر سه امتیازی در رده سوم قرار دارد و در کنار الشارجه امارات تک امتیازی جای گرفته است. شاگردان یحیی گل‌محمدی برای صعود کار دشواری دارند. آنها ابتدا در بازی نخست با نتیجه ۲ بر صفر به الدحیل قطر باختند اما در گام دوم در برابر الشارجه امارات به تساوی ۲ بر ۲ دست پیدا کردند. حالا نوبت به ۲ دیدار حساس مقابل تیم صدرنشین گروه یعنی التعاون عربستان رسیده است. موفقیت در این ۲ مسابقه می‌تواند همه چیز را به سود سرخپوشان تهرانی کند در غیر این صورت ماجرای صعود پیچیده‌ باقی می‌ماند.

آخرین نماینده فوتبال کشورمان سپاهان است. تیمی که حال به جای امیر قلعه‌نویی، محرم نویدکیا را روی نیمکت دارد. طلایی‌پوشان تنها تیم ایرانی تا به اینجا هستند که به برد رسیده‌اند. این تیم موفق شد در اولین گام با نتیجه فوق‌العاده چهار بر صفر از سد العین امارات بگذرد اما در دومین پیکار، باخت تلخ سه بر صفر مقابل السد از راه رسید و باعث شد تا سپاهان بعد از السد قطر و النصر عربستانِ چهار امتیاز در رده سوم قرار بگیرد. سپاهان در گروه مرگ قرار دارد و حالا در ۲ بازی بعدی می‌بایست به مصاف تیم‌ عربستانی برود. العین امارات در این گروه با صفر امتیاز قعرنشین است.

گفتنی است که بلافاصله بعد از اتمام مرحله گروهی مسابقات در مراحل حذفی به صورت تک بازی پیگیری می‌شود. تیم‌های صعود کرده از گروه یک و ۲ به صورت ضربدری باهم پیکار می‌کنند و تیم‌های صعود کرده از گروه‌های سوم و چهارم نیز به همین شکل رودرروی یکدیگر قرار می‌گیرند. این یعنی احتمال رویایی استقلال و شهرخودرو و پرسپولیس و سپاهان وجود دارد. فعلا چهار تیم ایرانی باید به کامبک و بازگشتی بزرگ فکر کنند. آنها برای صعود باید در بازی‌های باقیمانده خود بهترین نتایج را کسب کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =