لزوم بازنگری در اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی مبتنی بر بیانیه گام دوم

تهران- ایرنا- دبیر کمیته گام دوم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس ابلاغ صورت گرفته، تمام اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بازنگری شوند.

به گزارش روز شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اولین نشست کمیته بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ریاست ابراهیم سوزنچی دبیر این کمیته و معاون خط‌مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

دبیر کمیته گام دوم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه اظهار داشت: بیانیه گام دوم نقطه عطفی در تداوم، پویایی و حرکت انقلاب اسلامی و طلیعه جدیدی در ظهور تمدن نوین اسلامی است.

وی افزود: در همه موضوعات پیش روی کشور مانند اینکه اقتصاد در گام دوم چطور باید جلو برود؟ در موضوع عدالت چگونه باید رفتار کنیم و همه این‌ها، باید بر اساس گام دوم فکر کنیم و برای محقق کردن تمدن نوین اسلامی باید تمام ظرفیت‌ها را به کار گیریم.

دبیر کمیته گام دوم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه در نظر داریم به سه سؤال اصلی، دریافت و تفسیر خود از ماهیت بیانیه، رویکرد راهبردی مناسب برای تحقق بیانیه در کشور و نحوه ورود عملیاتی به موضوع (اهداف، موضوعات، ساختارها) با همفکری پاسخ دهیم.

سوزنچی افزود: یک بازنگری و به‌روزرسانی در اسناد ملی کشور مانند نقشه جامع علمی، سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، نقشه مهندسی فرهنگی و سند دانشگاه اسلامی با رویکرد گام دوم باید انجام شود و یک چارچوب برای این بازنگری باید مشخص شود.

وی گفت: اگر بخواهیم برنامه‌ریزی را در کشور چهل‌ساله ببینیم که چهل سال دوران بلوغ در نظر گرفته می‌شود و برای برنامه‌های پنج‌ساله کشور نیز شورای عالی باید ورودی دهد چطور باید این برش‌های پنج‌ساله دیده شود تا به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم.

دبیر کمیته گام دوم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: همچنین برای راهبری اجرای این موارد؛ در رویکردهای سنتی و متداول یک نهاد سیاست از بالا می‌نویسد که برای امروز خیلی روش خوبی نیست. باید رویکرد مناسب در کمیته مشخص شود تا در عمل شاهد نتایج بهتری باشیم.

توصیف تمدن آینده در بیانیه گام دوم 

در ادامه جلسه مصطفی تقوی عضو هیات‌علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: این بیانیه تا حد زیادی توصیف تمدن آینده است. باید بدانیم این تمدن چیست و دارای چه مؤلفه‌ها و وجوهی است که بر اساس آن هفت مؤلفه‌ای که معمولاً در هر تمدنی وجود دارد، توسط مقام معظم رهبری دیده ‌شده است.

وی افزود: ارزش‌ها، ساختارهای اجتماعی (انسان‌هایی که طبق یک عرف و قواعد باهم تعامل دارند) که باید ایجاد کنیم، ساختارهای مادی تکنیکی مانند شهرسازی، صنعت و... ، نظام‌های نظری و نظام‌های عملی اینکه از چه متدهایی می‌خواهیم استفاده کنیم که مصادیق نظام عملی هستند مؤلفه‌های این تمدن هستند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: گفتمان مؤلفه دیگر است و تا فضایی که در آن فکر و گفتگو می‌کنیم شکل نگیرد موفق نمی‌شویم. مؤلفه دیگر این است که چه نظام نیازی در تمدن نوین اسلامی مورد نیاز است.

لزوم توجه به کلان روندهای موجود در گام دوم 

سید محمد صاحب‌کار رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در ادامه جلسه گفت: بیانیه گام دوم، سند چشم‌انداز و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اسناد راهبردی کشور است و بیانیه گام دوم به‌نوعی با اتمام سند چشم‌انداز در ۱۴۰۴، چشم‌انداز جدید ۴۰ ساله کشور است.

وی افزود: کلمه جوان در این بیانیه زیاد تکرار شده است و باید بدانیم جوان امروز ما کیست و روی آن برنامه‌هایمان را فرموله کنیم تا شاهد برنامه‌های عملیاتی‌تر باشیم.

 صاحب‌کار بابیان اینکه باید یک برش از موضوع جوانان در کشور داشته باشیم، گفت: در خصوص مسائل هویتی جوانان و... مانند اینکه آیا جوان به هویت بیشتر نیاز دارد یا نیازهای مادی و... باید توسط کارشناسان بحث و برای مقدمات آن برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: در گام دوم باید به کلان‌روندهای موجود در کشور توجه کرد. کلان‌روند اول، کسری بودجه دولت است که بر اساس آن در برنامه‌ریزی‌ها باید توجه کنیم که محدودیت‌های منابع داریم و مکانیزم های جدید را طراحی کنیم و برنامه‌های توسعه صنعتی را متناسب با زیست‌بوم ایران طراحی کنیم.
رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: کلان‌روند دوم نقش پررنگ‌تر یافتن مردم در امور کشور است که باید آن را تقویت کرد و گروه‌های جهادی و گروه‌های خودجوش مردمی را موردتوجه بیشتر قرار دهیم و نقش دولت را کمرنگ‌تر کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کارآمدی نظام اسلامی مهم‌ترین مسئله و کلان‌روند بعدی امروز با وجود پیشرفت‌ها در امنیت، علم و فناوری و سلامت است، افزود: باید به تأثیر فضای مجازی و رسانه‌ها بر افکار عمومی به عنوان کلان‌روند مهم دیگر توجه داشت و یک پیوست رسانه‌ای برای هر کاری داشته باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha