۴۵ خانواده دارای چند فرزند معلول در چهارمحال و بختیاری مشاوره ژنتیک شدند

شهرکرد- ایرنا- معاون پیشگیری بهزیستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به آغاز اجرای طرح غربالگری ژنتیک خانوادههای دارای ۲ و چند معلولی در استان از ابتدای ماه جاری گفت: ۴۵ خانواده دارای چند معلول در استان دراین طرح مشاوره ژنتیک شدند.

مهشید سلیمانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس پرونده‌های موجود در مراکز توانبخشی بهزیستی شهرستان‌ها، ۱۰۱ خانواده دارای چند معلول در استان شناسایی شده که این خانواده‌ها برای دریافت مشاوره ژنتیک رایگان به مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه مشاوره و غربالگری ژنیتک خانواده‌های دارای چند معلول تا پایان سال ۱۴۰۰ باید انجام شود، گفت: این طرح در راستای پیشگیری از تولد کودک معلول مشاوره ژنتیک انجام در دست اجراست.

وی اظهار داشت: اجرای طرح غربالگری ژنتیک برای خانواده‌های دارای ۲ معلول با همکاری جهاد دانشگاهی و خانواده‌های دارای سه معلول و بیشتر با همکاری مراکز مشاوره بهزیستی انجام می‌شود و در استان ۹۰ خانواده دارای سه معلول و ۱۱ خانواده دارای چهار معلول شناسایی شدند.

سلیمانی افزود: کارشناسان پیشگیری و توانبخشی بهزیستی شهرستان و استان پس از شناسایی خانواده‌های دارای چند معلول، این خانواده‌ها را به مراکز مشاوره ارجاع می‌دهند که اگر معلولی از خدمات این مراکز استفاده نکند، کارت معلولیت برای فرد معلول صادر نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مشاوره ژنتیک در  افزایش سطح آگاهی مردم و ارائه خدمات پیشگیرانه  موثر است، گفت: بررسی‌های ژنتیکی برای تشخیص ارثی بودن یک بیماری و چگونگی توارث آنها و پیشگیری از تولد و ابتلای فرزندان بعدی و همچنین تشخیص دوران جنینی و پیشگیری از تکرار مشکل اجرا می‌شود.

معاون پیشگیری بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: ۵۰ درصد معلولیت‌ها ناشی از اختلالات ژنیتکی و ازدواج‌های فامیلی است که ارائه مشاوره ژنتیک در پیشگیری از تولد کودک معلول موثر است.

وی با تاکید بر اینکه حوادث و تصادفات جاده‌ای از عوامل دیگر معلولیت افراد است، گفت: پیشگیری از تولد نوزاد و توانبخشی و بهبود زندگی معلولان در اولویت برنامه‌های بهزیستی است.

به گفته وی، هم اکنون ۶ مرکز ژنتیک در استان فعال است که از این تعداد چهار مرکز درشهرکرد، و ۲ مرکز در فارسان و بروجن است.

به گزارش ایرنا، تاکنون ۳۲ هزار معلول در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شدند که از این تعداد ۱۳ هزار معلول متسمری بگیر دائم بهزیستی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =