بیش از ۷۴۹ هزار تُن گندم از کشاورزان کردستان خریداری شد

سنندج - ایرنا - نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: از ابتدای فصل خرید گندم (یکم تیرماه) در این استان تاکنون ۷۴۹ هزار و ۶۳۸ تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شد.

جمال صالحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲۰۲ هزار و ۱۹۷ تُن و ۴۲۴ کیلوگرم گندم مازاد برنیاز از کشاورزان شهرستان بیجار، ۱۳۵ هزار و ۲۷۰ تُن و ۹۳۶ کیلوگرم از قروه و ۱۲۷ هزار و ۹۲۸ تُن و ۱۶۶ کیلوگرم هم از کشاورزان دهگلانی خریداری شده است.

وی اضافه کرد: میزان خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های سقز ۱۰۳ هزار و ۲۱۶ تُن و ۷۵۰ کیلوگرم، در کامیاران ۴۲ هزار و ۳۸۳ تُن، در سنندج ۱۷ هزار و ۸۶۵ تُن، در بانه یک هزار و ۴۱۰ تُن، در مریوان یک هزار و ۳۹۴ تُن و در سروآباد هم یک هزار و ۷۰ تُن بوده است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان با بیان اینکه میزان خرید گندم در سال زراعی امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته سه درصد افزایش داشته است، افزود: مجموع خرید گندم استان تاکنون توسط ۸۵ مرکز خرید دولتی و غیردولتی انجام شده است.

صالحی با بیان اینکه مراکز خرید غیردولتی تا بیستم شهریور فعالیت داشتند، یادآور شد: مراکز دولتی خرید تضمینی گندم مازاد برنیاز کشاورزان استان تا پایان آذر ماه سال جاری فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد برآورد خرید گندم در استان تاکنون محقق شده است، تاکید کرد: ۱۵ هزار و ۹۶۲ میلیارد و ۸۴۶ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۷۶۸ ریال به حساب گندمکاران این استان واریز شده است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان با بیان اینکه تا ۲۲ مرداد امسال با گندمکاران استان تسویه حساب شده است، گفت: باقی مانده بهای گندم خریداری شده از کشاورزان استان هم تا پایان شهریور امسال به حساب آنها واریز می‌شود.

صالحی افزود: تاکنون ۲۹۴ هزار تُن گندم مازاد برنیاز خریداری شده در استان به ۱۰ استان دیگر کشور حمل شده است.

استان کردستان دارای ۲۸ میلیون هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد بوده و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به دو میلیون تن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =