انتقال ۳۲ هزار بیمار و مصدوم بدحال با بالگردهای اورژانس ۱۱۵

تهران - ایرنا - رئیس اورژانس هوایی کشور با بیان اینکه این اورژانس بیش از ۲۲ هزار ماموریت امداد هوایی انجام داد، گفت: بالگردهای اورژانس ۱۱۵ در اجرای این ماموریت‌های خود بیش از ۳۲ هزار بیمار و مصدوم بدحال را به مراکز درمانی منتقل کردند.

محمد سرور روز شنبه در نشست خبری ویدئو کنفرانسی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد سازمان اورژانس کشور افزود: در حال حاضر ۴۵ پایگاه اورژانس هوایی در سراسر کشور فعالیت دارند که با شروع طرح تحول نظام سلامت این خدمت جزو اولویت‌های اورژانس کشور قرار گرفت و از آن زمان همه تلاش خود را انجام دادیم و در آینده نزدیک هم شاهد افتتاح چهل وششمین پایگاه در استان خراسان شمالی که تا کنون اورژانس هوایی نداشته است، خواهیم بود.

وی ادامه داد: غالب بیماران که از سوی بالگردهای اورژانس ۱۱۵ به مراکز درمانی و بیمارستانی منتقل می شوند بیماران بدحالی هستند که به دلیل اولویت در زمان طلایی، بعد مسافت و بسته بودن مسیرها در حوادث طبیعی و غیرطبیعی مشمول دریافت خدمات اورژانس هوایی می شوند.

رئیس اورژانس هوایی کشور اضافه کرد: هموطنان عزیزی که دچار سکته های قلبی و مغزی شوند و برای دریافت خدمات تخصصی نیازمند به مراکز مجهز هستند و از فاصله آن ها با این مراکز بیش از یک ساعت باشد نیز مشمول دریافت خدمات اورژانس هوایی می شوند و خدمات اورژانس هوایی به آنان ارائه خواهد شد.

سرور با بیان اینکه یکی از چالش های کشور رساندن ارگان های حیاتی مثل قلب، کبد و ریه برای پیوند به سایر بیماران از فرد دهند به فرد گیرنده حداکثر تا سه ساعت است، گفت: ایران نوزدهمین کشور پهناور دنیا است و برای اینکه بتوانیم ارگان های حیاتی را برای پیوند از شهری به شهری دیگر برسانیم نیازمند استفاده خدمات اورژانس هوایی هستیم.

وی گفت: از ابتدای سال تا کنون ۲ هزار و ۱۲۶ مادر باردار پرخطر را از مناطق سخت گذر به مراکز درمانی منتقل کرده‌ایم که تعدادی از آنها حتی در بالگردها زایمان داشته‌اند.
سرور ادامه داد: در زمان حاضر بیش از ۲۰ فروند بالگرد در اختیار داریم و در توسعه اورژانس هوایی کشور با چالش‌های زیادی روبه رو هستیم، شرکت‌هایی که در حوزه غیرنظامی بتوانند با ما همکاری کنند به دلیل تحریم تعداد کمی هستند اما سعی در تأمین زیرساخت‌های لازم داریم.

این مقام مسئول در سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: با افتتاح پایگاه اورژانس هوایی تقریبا پوشش ما تبدیل به ١٠٠ درصد می شود، اما تلاش ما این است که بتوانیم زمان طلایی را رعایت کنیم. زمان طلایی یک اصل در اورژانس است، یعنی همه افرادی که نیازمند دریافت خدمات هستند بتوانند ظرف حداکثر یک ساعت خود را به مرکزی که خدمت مورد نظر آن ها را ارایه می‌کند برسانند.
وی افزود: ارائه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در سوانح عمدی و غیر عمدی، حوادث غیر مترقبه و فوریت‌های پزشکی در هنگام بروز بیماری‌های نوپدید، جدید و بلایای طبیعی و انسان ساخت برای آحاد مردم یا هر ملیت و تابعیتی از وظایف و مأموریت‌های اصلی سازمان اورژانس کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =