طرح آبرسانی خلخال از طرح‌های موفق استان اردبیل است

اردبیل _ ایرنا _ رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت:طرح آبرسانی شرب شهر خلخال از جمله طرح‌های موفق و نمونه استان اردبیل است.

عباس جنگی مرنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که مخازن تعبیه شده آب شرب در مرکز استان  در صورت بروز مشکل در خطوط انتقال آب از منابع تامین آب به مخازن ذخیره می‌تواند تا مدت ۲۰ ساعت آب شهر اردبیل را تامین کند، طراحی و میزان گنجایش مخازن آب طرح آبرسانی در حال اجرای خلخال قادر به تامین آب شرب شهروندان به مدت ۵۰ ساعت در صورت بروز مشکل قطعی آب از سد بفراجرد و منبع تامین این شهر است.

وی با بیان اینکه طرح آبرسانی به شهرستان خلخال تا پایان امسال بهره‌برداری می‌شود، اظهارداشت: برای اجرای مراحل مختلف طرح بزرگ آبرسانی به خلخال تاکنون هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: امکانات و تجهیزات لازم برای انجام کارهای باقیمانده در پروژه تهیه و به محل کارگاه حمل شده و با این روند شاهد بهره‌برداری پروژه در سال جاری خواهیم بود.

او افزود: آسفالت تاج سد بفراجرد پایان یافته و عملیات اجرایی خطوط انتقال آب از محل سد تا محل تصفیه‌خانه و ساخت ۲ مخزن ذخیره با گنجایش هفت هزار و ۵۰۰ مترمکعب نیز در حال اجرا بوده و تنها مشکل وجود معارض زمین در طول مسیر خط انتقال آب در حوالی سد بفراجرد است که اجرای پروژه را با تاخیر مواجه کرده است.

وی گفت: از زمان شروع عملیات اجرایی طرح بزرگ آبرسانی به شهر خلخال تاکنون ۹۰۰ میلیارد ریال برای احداث سد بفراجرد  و منبع اصلی تامین کننده آب شرب این شهر ، ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای عملیات اجرایی خطوط لوله‌های انتقال از سد تا محل اجرای پروژه تصفیه‌خانه آب و ۶۵۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه تصفیه‌خانه از طریق بخش خصوصی با استفاده از روش بی‌اوتی هزینه شده است.

وی اظهارداشت: هم اکنون پروژه‌های طرح بزرگ آبرسانی به خلخال شامل تصفیه‌خانه با ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی و اتمام تا پایان سال، ساختمان و تجهیزات سد خانقاه بفراجرد با بیش از ۹۸ درصد، پیشرفت فیزیکی و پروژه اجرای خط انتقال آب با ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام بوده و آماده بهره‌برداری تا پایان امسال است.

او افزود: تصفیه‌خانه آب شرب خلخال به روش بی‌اوتی توسط کنسرسیوم ۶ شرکت با نام شرکت طرح پالایش خلخال با ظرفیت ۶ میلیون مترمکعب در سال در حال احداث و در حال تکمیل می‌باشد.

وی با بیان اینکه تا بحال ۶۵۰ میلیارد ریال برای احداث این پروژه هزینه شده است، گفت: برای تکمیل پروژه از محل صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک سینا مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال وام تصویب شده که تابحال ۱۴۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: اعتبار موردنیاز برای اجرای پروژه زون سه آبرسانی خلخال تخصیص یافته و با اجرای این پروژه مشکل کمبود آب در مناطق مرتفع و حاشیه‌نشین این شهر برای همیشه مرتفع می‌شود.

جنگی مرنی بیان کرد: برای اجرای این پروژه ،خرید تجهیزات ،تملک اراضی و آبرسانی به مناطق مرتفع شهر خلخال با ارتفاع بیش از ۹۰ متر از امکانات آبرسانی فعلی این شهر ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارت ملی هزینه خواهد شد.

وی اظهارداشت: با اجرای طرح آبرسانی زون سه شهر خلخال که بخش از طرح بزرگ آبرسانی به این شهر از سد خانقاه بفراجرد است، آب بهداشتی بیش از هفت هزار نفر از اهالی ساکن در مناطق مرتفع و حاشیه‌نشین خلخال از جمله محله اسلام‌آباد برای بلند مدت تامین خواهد شد.

او با بیان اینکه علاوه بر اجرای شبکه آبرسانی به مناطق مرتفع شهر خلخال یک مخزن ذخیره آب ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی در یکی از مناطق مرتفع شهرخلخال راه‌اندازی شده ، افزود: با انتقال آب تولیدی شهر به این مخزن که ارتفاع آن از واحدهای مسکونی بنا شده در بلندترین نقطه شهر خلخال بالاتر است، نیازی به استفاده از پمپ‌های تقویت فشار آب برای اهالی ساکن در این مناطق  نخواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =