کشت ذرت علوفه‌ای در تربت‌جام به روش نشایی انجام شد

مشهد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی تربت‌جام گفت: برای اولین بار کشت ذرت علوفه‌ای در یک هکتار از مزارع مستعد این شهرستان به روش نشایی انجام شد.

علیرضا عرفانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این روش کشت افزون بر ۱۵ درصد صرفه جویی در منابع آب به همراه دارد افزود: در کشت نشایی ذرت علوفه ای، بذر محصول در فضای گلخانه و محیط کنترل شده کشت و بعد از دوره رشد و تبدیل به نشا به اراضی کشاورزی منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: صرفه جویی در منابع آب، کوتاهی دوره رشد، گسترش یکنواختی رشد در مزرعه، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش خطر سرمازدگی از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت‌جام گفت: در یک هکتار از مزرعه کشت شده افزون بر ۸۰ هزار نشای ذرت علوفه ای استفاده شده است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در هر هکتار از مزارع این محصول به این روش ۷۵ تن ذرت علوفه‌ای برداشت شود.

عرفانی ادامه داد: این محصول در اراضی کشاورزی روستای رحمت آباد از توابع بخش پایین جام کشت شده که برداشت آن از اواسط مهر ماه آغاز می‌شود.

وی گفت: سال زراعی گذشته افزون بر ۸۰ هزار تن ذرت علوفه ای در این شهرستان برداشت شد و در حال حاضر سطح زیرکشت ذرت علوفه ای در تربت‌جام به هزار و ۶۲۰ هکتار می رسد و ۴۰ هکتار از این محصول به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

۶۵ درصد جمعیت شهرستان تربت‌جام  به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند، این شهرستان ۱۱ هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد. سالانه  ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در تربت‌جام  تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۲۴۰ هزار نفری تربت‌جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha