رعد و برق و وزش باد شدید چهارمحال و بختیاری را فرا می‌گیرد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: در روزهای پایانی تابستان با وزش باد شدید و افزایش ابر، وقوع رگبارهای موقتی و رعد و برق برای بسیاری از مناطق استان پیش بینی می‌شود.

مهران چراغپور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این وضعیت برای روزهای شنبه تا دوشنبه هفته جاری از شدت بیشتری برخوردار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وزش بادهای شدید که سرعت آن در برخی ساعات به حدود ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد کیفیت هوای استان را کاهش داده و منجر به شکل‌گیری پدیده گرد و خاک می‌شود.

چراغپور همچنین دمای هوای استان برای روزهای آینده را کاهشی پیش‌بینی کرد و گفت: دمای هوا تا مهرماه روزانه یک تا ۲ درجه کاهش می‌یابد.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری شهرکرد با کمینه دمای هفت درجه سانتی‌گراد را سردترین و لردگان با ۱۶ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین مرکز شهرستان‌های‌ استان اعلام کرد.

چراغپور، میانگین بارش‌های سال آبی جاری استان را ۵۳۱ میلیمتر اعلام کرد و گفت: این بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد کاهش و در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت هفت درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری همچنان در ردیف نخست خشکسالی استانهای کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: این استان با کاهش ۱۲ درصدی تغییرات بارش سالجاری در مقایسه با دوره مشابه بلندمدت با بیشترین شدت خشکسالی نسبت به دیگر استان‌های کشور مواجه است.

به گزارش ایرنا، این استان با وجود اینکه سرچشمه ۲ رودخانه بزرگ زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز به شمار می‌رود اما ۶۶ درصد مساحت آن در محدوده خشکسالی قرار دارد و یک دهه خشکسالی را از سالهای ۸۶ تا ۹۶ پشت سر گذاشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =