۲۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۷
کد خبرنگار: 2492
کد خبر: 84035810
۰ نفر

برچسب‌ها

بیماری قلبی مهمترین علت مرگ و میر دیابتی‌ها

تهران - ایرنا - فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: برای درمان دیابت باید وضعیت قلبی و عروقی بیمار بررسی شود و سپس دارو تجویز کنیم زیرا بیماری قلبی و عروقی مهمترین علت مرگ و میر دیابتی‌ها است.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، سید عادل جاهد روز شنبه در یک نشست مجازی افزود: برای درمان دیابت باید اوضاع قلبی و عروقی بیمار بررسی شود و سپس دارو تجویز کنیم.

وی اظهار داشت: اکنون داروهایی وجود دارند که می‌توانند هم روی دیابت و عدد قند موثر باشند و هم روی فاکتورهای مهم دیگری مثل فشار و چربی خون، بیماری‌های قلبی و عروقی یا مغزی، نارسایی قلب و نارسایی کلیه اثر بگذارند.

فوق تخصص غدد و متابولیسم ادامه داد: در واقع اکنون گایدلاین‌ها و رویکردها به ما این را می‌گویند که اگر بیمار مراجعه‌کننده به پزشک جزو افرادی است که به این بیماری‌ها مبتلاست و یا خطر ابتلاء به این ناراحتی‌ها در آینده و شاید خطر مرگ بر اثر این عوامل او را تهدید می‌کند باید دارویی به وی بدهید که علاوه بر کنترل دیابت وی یا کمک به کنترل آن، بتواند عوارض قلبی و عروقی آن را کم کند.

وی گفت: روشهای درمانی دیابت اکنون به سمتی می‌روند که داروهای کلاسیک، سنتی و بسیار خوبی مثل متفورمین را در این مورد به چالش می‌کشند که آیا برای همه بیماران مناسب هست یا نه.

به گفته جاهد، در زمینه آموزش و دانش تئوریک و روزآمد پزشکان مشکلی نداریم و بسیاری از همکاران داروهای جدید را می‌شناسند، اما نظارتی از سوی تصمیم‌گیران بر نحوه درمانی که پزشک برای بیمار در نظر می‌گیرد، وجود ندارد.

فوق تخصص غدد و متابولیسم خاطرنشان کرد: امروزه می‌بینیم که بسیاری از داروهای مهم شامل بیمه نمی‌شود و من پزشک هم آن را تجویز نمی‌کنم و این یک مشکل سیستمی است که باید برای رفع آن فکری کرد، هزینه نکردن در حال، ممکن است باعث شود که در جای دیگر هزینه‌های بیشتری را تحمیل کند. ‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =