۲۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۱
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84035732
۱ نفر

برچسب‌ها

هوگام، لذت ورزش با امداد و ماجراجویی

همدان- ایرنا- ورزش هیجانی و جذاب هوگام به طور رسمی در همدان آغاز به کار کرد تا فرصت فعالیت در این عرصه را برای جوانان پرانرژی، چابک و ماجراجو مهیا کند.

هوگام به معنی هنر ورزشی عبور از موانع در سال ۹۰ در ایران پایه گذاری شد و سال ۹۷ به تایید وزارت ورزش درآمد و از سال گذشته در راستای بسط و توسعه آن در سطح کشور، جزو رشته‌های زیرمجموعه فدراسیون ورزش‌های همگانی قرار گرفت.

هنر گذر از موانع در طبیعت، با نام ایرانی هوگام مردادماه امسال با حکم ریاست محترم فدراسیون ورزش‌های همگانی افشین مولایی فعالیت خود را آغاز کرد.

هوگام یا هنر ورزشی گذر از موانع، ورزشی مفرح با قابلیت‌های مختلف آمادگی جسمانی در رده‌های مختلف سنی در محیط‌های طبیعت است و بانی این رشته نوین مقداد کامرانی از قهرمانان و ملی پوشان سابق ورزش‌های رزمی کشور است که توانست تاییدیه‌های وزارت ورزش برای فعالیت را اخذ کند و حالا زیر نظر انجمن ورزش‌های طبیعی فدراسیون ورزش‌های همگانی فعالیت خود آغاز کرده است.

هوگام به همدان رسید
هر چند در سال‌های اخیر به صورت پراکنده شاهد یکسری فعالیت‌های مشابه هوگام در همدان بودیم اما با تصمیم هیات ورزش‌های همگانی همدان این مهم رسمیت گرفت.

رییس هیات ورزش‌های همگانی همدان در این باره گفت: به هر حال هوگام جزو رشته‌های رسمی و شناخته شده از سوی وزارت ورزش و فدراسیون همگانی به شمار می‌رود و تابع قوانین هستیم.

هادی سبزواری افزود: هیات همگانی همدان همواره در تلاش برای حمایت از رشته‌های زیرمجموعه به خصوص نوپا است و اکنون زمینه موفقیت این ورزش پرهیجان را در همدان مهیا ساخته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در نخستین اقدام نیز رییس و نایب رییس کمیته هوگام همدان را منصوب کرده‌ایم و حدیثه رنجبر از فعالان این ورزش ریاست کمیته را برعهده دارد و رضا احمدی قهرمان چندین دوره پرورش اندام، مچ اندازی، کشتی و از مربیان بدنسازی نایب رییس این کمیته منصوب شد.

سبزواری خاطرنشان کرد: همدان باتوجه به موقعیت اقلیمی زمینه پیشرفت این رشته ورزشی را دارد و از کمیته هوگام خواسته شده تا برنامه ریزی لازم را صورت بدهد.

هوگام، ورزش امدادگر
رییس کمیته هوگام همدان با تشریح فعالیت این رشته ورزشی گفت: مسابقات ورزش هوگام در ۲ سطح آماتور در سالن‌های ورزشی و حرفه‌ای در طبیعت بکر با ویژگی‌های خاص که مشتمل بر انواع مختلف موانع سالنی و طبیعت انجام می‌شود.

حدیثه رنجبر افزود: این رشته ورزشی در افزایش قابلیت‌های جسمانی، چابکی، انعطاف، تمرکز، تعادل هماهنگی عصب و عضله، استقامت، سرعت و همچنین ویژگی‌های روحی روانی با هدف یاری رساندن و کمک به یکدیگر در شرایط خاص و بحرانی بسیار موثر است.

ورزش هوگام در افزایش قابلیت‌های جسمانی، چابکی، انعطاف، تمرکز، تعادل هماهنگی عصب و عضله، استقامت، سرعت و همچنین ویژگی‌های روحی روانی با هدف یاری رساندن و کمک به یکدیگر در شرایط خاص و بحرانی بسیار مثمرثمر است.

به گفته وی، این ورزش به اعتقاد کارشناسان فراتر از یک ورزش بوده و می‌تواند دریچه‌ای برای بشر دوستی با رویکرد امدادگر ورزشی باشد.

هوگام، ورزش امداد برای نجات

رنجبر خاطرنشان کرد: ورزش هوگام در ۱۰ سطح با آموزش‌های فنی و تخصصی، نظیر کمپ اضطراری و جان پناه، جنگل پیمایی، کوه پیمایی، شنا، کمک‌های اولیه، راپل، زندگی در شرایط سخت، اطفا حریق در طبیعت و عبور از موانع مختلف طراحی شده است.

وی افزود: در واقع این ورزش زمینه ای را فراهم کرده تا ورزشکاران ورزیده هوگام همانند یک تیم امدادی به هنگام بروز حوادث نظیر غرق شدگی، سقوط از ارتفاع، آتش سوزی، مقابله با حیوانات وحشی، تصادفات جاده‌ای، مار گزیدگی، سیل، طوفان، آسیب دیدگی‌ها، فشارهای روانی و سایر اتفاق‌های غیرقابل پیش بینی، حافظ جان مردم باشند.

در واقع این ورزش زمینه ای را فراهم کرده تا ورزشکاران ورزیده هوگام همانند یک تیم امدادی به هنگام بروز حوادث نظیر غرق شدگی، سقوط از ارتفاع، آتش سوزی، مقابله با حیوانات وحشی، تصادفات جاده‌ای، مار گزیدگی، سیل، طوفان، آسیب دیدگی‌ها، فشارهای روانی و سایر اتفاق‌های غیرقابل پیش بینی، حافظ جان مردم باشند.رییس کمیته هوگام همدان یادآور شد: روش امتیازدهی بازی در مسابقات بر اساس رکورد زمان مسابقه هر تیم یا فرد است و تیم‌هایی که سریع‌تر به خط پایان برسند امتیاز بیشتری بدست خواهند آورد.

وی افزود: در روش تیمی نیز امتیازی در کار نبوده و افراد با خطاهایی که از قبل تعریف شده بر رکورد زمان تیمی خود می‌افزایند.


آموزش، اساس هوگام در همدان

رییس کمیته هوگام با اشاره به برنامه‌های اجرایی در این استان گفت: اولویت ما آموزش است تا بتوانیم مخاطبان این ورزش را افزایش دهیم.

رنجبر بیان کرد: هم اکنون این ورزش مخاطبانی را در همدان دارد و فعالیت غیر رسمی انجام می‌دهند اما درصدد هستیم تا ضمن ساماندهی ورزشکاران، در حوزه آموزش و فراگیر شدن این رشته برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: هوگام به لحاظ هیجان و ماجراجویی که دارد، به طور قطع با پیشرفت مطلوب در همدان همراه خواهد بود.

رنجبر افزود: برگزاری دوره‌های توجیهی و دانش افزایی نیز مورد توجه کمیته هوگام است و تا پایان سال قصد داریم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی، چندین برنامه را اجرایی کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =