توافق هند و چین برای پایان تنش مرزی

دهلی نو- ایرنا- وزرای امور خارجه هند و چین در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در مسکو توافق کردند تا به تنش مرزی در رشته کوه‌های هیمالیا خاتمه دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه "تایمز او ایندیا"، دو کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند: اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند و وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز جمعه در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در مسکو دیدار کرده و به یک توافق پنج اصلی از جمله عقب نشینی فوری نیروهای نظامی دو کشور از مرزها، کاهش تنش‌ها و حفظ صلح و ثبات دست یافتند. 
در بیانیه دو کشور آمده است: وزرای امور خارجه دو کشور توافق کردند که وضعیت کنونی در مرزها، به نفع هیچ یک از دو طرف نیست. بنابراین دو کشور توافق کردند که نیروهای مرزی دو کشور باید به مذاکرات خود ادامه دهند و برای عقب نشینی فوری، کاهش تنش‌ها و حفظ فاصله اقدام کنند. 
جایشانکار وزیر امور خارجه هند خطاب به همتای چینی خود اعلام کرد که مهمترین وظیفه برای نیروهای دو کشور عقب نشینی از مناطق حساس و مورد اختلاف است تا وضعیت بدتر نشود. 
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در برخی مناطق مورد اختلاف مرزی، نیروهای هند و چین در فاصله چند صد متری از یکدیگر مستقر شده‌اند. 
وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای گفت: وانگ یی خطاب به جایشانکار اعلام کرد در حال حاضر مهمترین تصمیم پایان اقدمات تحریک آمیز مانند تیراندازی هوایی و سایر اقدامات خطرناکی است که تعهدات دو جانبه دو کشور را نقض می‌کنند. 
وزیر امور خارجه چین همچنین به همتای هندی خود اعلام کرد تمام نیروها و تجهیزات نظامی که به عمق مناطق مرزی نفوذ کرده‌اند باید عقب نشینی کنند تا تنش‌ها کاهش یابد. 
دیدار وزرای امور خارجه هند و چین حدود سه ساعت به طول انجامید و جدیدترین اقدام دیپلماتیک میان دو کشور پر جمعیت جهان که در سال ۱۹۶۲ با یکدیگر جنگیده‌اند، محسوب می‌شود. 
 روسیه از تصمیم هند و چین برای کاهش تنش‌ها استقبال کرده است. 
شبکه خبری "ایندیا تودی" هند اعلام کرد: سرگئی لاروو وزیر امور خارجه روسیه پس از توافق هند و چین برای کاهش تنش‌ها گفت: هند و چین تصمیم درستی برای کاهش تنش‌ها در مناطق مرزی گرفته‌اند. 
هند و چین در خصوص ۹۰ هزار کیلومتر مربع در منطقه مرزی هیمالیا اختلاف دارند. 
هند مدعی است چین ۳۸ هزار کیلومتر مربع از فلات «کسای» چین در غرب این کشور را به تصرف خود درآورده، بخش زیادی از این اراضی در ایالت «آروناچال پرادش» واقع است که در چین به «تبت جنوبی» معروف است. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =